Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A globális éghajlatváltozás megállíthatatlannak tűnik, és a környezetre, illetve az emberiségre nézve negatív hatások sorozatát hozza magával. Ilyen következmény például a kiugróan magas hőmérséklet is, amit évről évre tapasztalunk. Ez pedig hosszú távon veszélybe sodorja a biodiverzitást és az emberi életet. Vajon visszafordítható a folyamat? Az olyan alternatív technológiai megoldások, mint a napelemes rendszerek segíthetnek még a negatív hatásokat csökkenteni? Ezeknek járunk most utána!
REKORDHŐMÉRSÉKLETEK VILÁGSZERTE
Az idei évben volt a 3. legmelegebb július az Európai Unió Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálat mérései szerint. Ráadásul az USA-ban, Új-Mexikóban és Texasban hőmérsékletrekordok is megdőltek az elmúlt hónapban. A Föld másik oldalán, a Közel-Keleten ugyancsak csúcsokat mértek. Bahreinben az elmúlt 120 év legmelegebb júliusa volt. A rögzítet adatok szerint a Csendes-óceán északkeleti szegletének egyes részein a vízfelszín feletti légtér hőmérséklete közel 5 fokkal meghaladta a 40 éves átlagot.
Az egyik legrémisztőbb adat viszont az, hogy megdőlt az eddig valaha mért legmagasabb hőmérséklet a Földön. Még nincsenek meg ugyan a teljes augusztusi adatok, viszont augusztus 16-án a Kalifornia és Nevada állam határán fekvő Death Valley Nemzeti Parkban 54,4 Celsius-fokot mértek. Amennyiben ezt az adatot sikerül megerősíteni, akkor ez lehet a valaha mért legforróbb levegőhőmérséklet a Földön.
Az elmúlt időszakban több, a melegedő éghajlattal foglalkozó kutatás is napvilágot látott. Ilyen például az elmúlt hónapokban tapasztalt rendkívüli jégolvadás is. Mindennek az egyik következménye az is, hogy az örök hó és jég birodalmának tartott Grönlandon az olvadás már megállíthatatlannak tűnik. Brit tudósok a sarkvidékekről, a gleccserekről készült műholdképeket elemezve megállapították, hogy nagyjából 28 billió tonna jég olvadt el a Földön az elmúlt 26 évben. A rendkívüli jégolvadás miatt pedig a tengerszint 2100-ra akár 1 métert is megemelkedhet.
DE HOGYAN JAVÍTHATNAK EZEN A NAPELEMEK?
Mint tudjuk az éghajlatváltozásért főként a növekvő energiaszükséglet kényszerű kielégítése és a nem megfelelő energiagazdálkodás tehető felelőssé. Az energia előállítása többnyire fosszilis energiahordozók elégetésével történik, ami hatalmas méreteket öltő üvegházhatású gáz légköri felszaporodásával jár. Mindezért fontos, hogy olyan megoldások alkalmazására térjen át az emberiség, ami elkerülhetővé teszi a felesleges emissziót, és gazdaságosan kellő energiát biztosít a szükségletek kielégítésére.
Az egyik ilyen alternatíva lehet a napelem. A napelemes rendszer ugyanis az egyik legolcsóbban és leggyorsabban telepíthető környezetbarát technológia. Használatukkal úgy tudunk energiát termelni, hogy közben nem keletkezik semmiféle gáznemű károsanyag. Egy napelemes rendszerek ráadásul korlátlanul méretezhető. Vagyis megfelelő számú napelem összekötésével a néhány kilowattos háztartási igény és akár egy kisváros energiaszükséglete is könnyedén kielégíthető. A napelemes technológia alkalmazásával így visszaszoríthatóvá válik a károsanyag-kibocsátás és a globális éghajlatváltozás.