Duplán jó! – Napelemes legelők

napelemes-legelo

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Már több ízben beszámoltunk olyan lehetőségekről, ahol naperőműveket létesítettek a termőföldek fölé úgy, hogy a napelemek alatt a továbbiakban is lehetőség nyílik a különböző növénykultúrák termesztésére. Most viszont egy másik alternatív, mégis mindenki számára kedvező lehetőséget mutatunk be a mezőgazdasági hasznosítás területén.

NAPELEMEKKEL KERÍTIK BE A LEGELŐKET

Korábban bemutattuk már a bifaciális napelemek előnyeit és hasznosítási lehetőségeit, de akkor még mi sem gondoltuk, hogy valahol valakik még több potenciált látnak majd benne, és az állatok legelőire telepítik majd azokat. A kétoldalú napelempanelek ugyanis kitűnően funkcionálnak kerítéselemként is amellett, hogy megfelelő tájolással (pl.: keleti-nyugati) folyamatosan biztosítják az energiatermelést is. Az ebben rejlő potenciált igyekeznek kiaknázni azok a kutatók, akik szántóföldek és legelők mentén telepítették a speciális napelemeket. Kerítésre a legelőknél általában szükség van, ráadásul a nagy nyílt területeken állandó a benapozottság is. Így kézenfekvő gondolat, hogy a legelő ne csak passzív felületként működjön, hanem aktív energiatermelőként is. A bifaciális napelemek állítva történő elhelyezésével és telepítésével lehetőség nyílt a szántóföldek, legelők dupla hasznosítására. Vagyis ezzel az állattartók két legyet ütnek egy csapásra, hiszen a kerítés biztosítja az állatok területen tartását, és még áramot is termel a gazdaság számára.

kerites-napelem Az így megtermelt áramot a gazdák akár közvetlenül is felhasználhatják, vagy betermelhetik a hálózatba. Ez a hasznosítási mód azért is kiemelkedő fontosságú, mert a mezőgazdaság, kiemelten a legeltető állattartás felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának nagy részéért. A karbonmentes energiatermeléssel pedig némiképp javítható ennek a tevékenységnek az ökológiai lábnyoma. A napelemek és a legelők szimbiózisa azért is kedvező, mert a legelő állatokat egyáltalán nem zavarja, bizonyos időszakokban még árnyékot is biztosít számukra a megpihenésre. A juhok, szarvasmarhák stb. pedig gondoskodnak arról, hogy a növényzet sose érje el azt a magasságot, ami akadályozná az energiatermelést. Ausztriában és Németországban már vannak is olyan működő gazdaságok, amelyek állataikat napelemekkel kombinált kerítéssel vették körbe. Az ilyen kísérleti fejlesztések viszont igen előremutatóak, így nem kell meglepődnünk, ha a jövőben olyan elterjedt megoldásnak számítanak majd, mint a háztetőre telepített napelemek.