A bifaciális napelemek hamarosan elérhetőek lesznek az EU-Solar kínálatában

bifacial-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Az EU-Solar Zrt.-nél fontosnak tartjuk a napelemes piac aktuális trendjeinek nyomon követését, hogy potenciális ügyfeleink számára a legjobb és leginkább testhezálló megoldásokat találjuk meg. Mindezért egy olyan innovatív terméket is bevezetünk a kínálatunkba, ami sokak számára hiánypótló lehet. Ez pedig nem más, mint a bifaciális, vagyis a kétoldalas napelem.

MIK IS AZOK A KÉTOLDALAS NAPELEMEK?

A kétoldalas napelem, ahogy a nevük is mutatja mindkét oldalukon képesek áramot előállítani. Természetesen ehhez arra van szükség, hogy az elülső és hátulsó felületüket is érje valamilyen formában a napsugárzás. A köztudatban leginkább elterjedt, háztetőkre szerelt rendszereknél ez nem járható út, hisz a napelemek és a tetőfelület közötti légtér esetében nem érheti megfelelő mennyiségű napfény azok hátoldalát. A kétoldalas napelemeknél tehát az olyan alkalmazási terület a legideálisabb, ahol azt közvetlenül a Napból és közvetve a földfelszínről, tereptárgyakról visszaverődő sugárzás is érni tudja. Ilyen ideális telepítési felület lehet:

  • Teraszok fölé emelt tetők: ahol védi a napelemek egyfelől védik a teraszt a csapadéktól, nem kívánatos napsütéstől, viszont ezzel párhuzamosan energiatermelést is végez.
  • Kerítés, korlátelemként: határoló felületként is ideális az alkalmazása, hisz az alapvető elválasztó funkció mellett áramot is előállít.
  • Mezőgazdasági területeken: ahol az átszűrődő fény elegendő a növénytermesztéshez, miközben energiatermelés is történik.
  • Zajvédő falként: egyes gyártók számításai szerint ezek a függőlegesen elhelyezett panelek – például autópályák, vagy vasutak mentén – akár 30-50%-kal több energiát tudnak előállítani, miközben védik a mögöttük elhelyezkedő környezetet a zajterheléstől.

A hagyományos napelemek a rájuk eső fény mennyiségének nagyjából 22%-át alakítják át elektromos árammá. Ezzel szemben a kétoldalas napelemek akár 25-35%-kal több elektromos áramot is elő tudnak állítani. A kétoldalas panelek előnye, hogy mindkét felükön van napfény elnyelésére alkalmas réteg, így a földre, tereptárgyakra vetődő és visszavert fényt is fel tudják használni energiatermeléshez. Ebből fakadóan a hatásfokuk is jobb. Kinézetükben sokban hasonlítanak a hagyományos napelemekre, de részben el is térnek azoktól. A cellák elhelyezkedése és felépítése hasonló, viszont a kétoldalas paneleknél ezek két üvegtábla között helyezkednek el, vagyis ezeknél a napelemeknél hiányzik az áttetszőséget megakadályozó fólia- és műanyagréteg, mint azt a hagyományos moduloknál tapasztalhattuk.

ASTROTWINS BIFACIÁLIS NAPELEM

Hosszas piackutatást követően az EU-Solar Zrt. az Astroenergy bifaciális napeleme mellett tette le a voksát. Kereskedelmi forgalomba az AstroTwins monokristályos TM CHSM60(DG)/F-BH névre hallgató széria fog kerülni, amely 375 Wp teljesítményre képes. Egyéb specifikációit nézve a panel 1791 x 1052 x 30 mm (H x Sz x M) méretű, tömege pedig 23,5 kg. A modul kerete a hagyományos napelemekhez hasonlóan alumíniumból készül, a panel két oldalán elhelyezkedő üvegréteg pedig 2 mm vastag.

Erre a típusú napelemre is igen hosszú jótállást vállal a gyártó. Az Astroenergy 12 év garanciát biztosít a panelt alkotó anyagokra és annak összeállítási minőségére, illetve 30 éves extra lineáris garanciát a teljesítményre. Utóbbi azt jelenti, hogy a gyártó garantálja, hogy az általa előállított panelek 30 év elteltével is a maximális teljesítményük közel 85%-án fognak teljesíteni. A panel bifaciális jellegéből fakadóan az alattuk/mellettük elhelyezkedő talaj jellegétől függően 5-30%-kal több energiát tudnak előállítani hagyományos társaikhoz képest. A modulokat úgy tervezték meg, hogy azok biztonsági szempontból megfeleljenek az IEC 61215 és az IEC 61730 szabványoknak. A gyártási technológiának köszönhetően ezek a panelek rendkívül ellenállóak a külső tényezőkkel szemben (időjárási elemek), valamint a hagyományos napelemekhez képest az előforduló mikrorepedések bekövetkezésének valószínűsége is jelentősen lecsökkent. A különleges kialakításuk okán ezek a panelek új dimenziót nyitnak meg az alkalmazhatóság tekintetében. Az AstroTwins monokristályos napelemek lehetővé teszik a zöld energiatermelést ott is, ahol eddig azt a hagyományos napelemek esztétikumukból, vagy egyéb tulajdonságukból fakadóan nem tették/tehették.