Elindult az új REPowerEU pályázat! Válassza az EU-SOLAR-t!
Hétfőn, azaz 2021.07.12-én nyílik meg a GINOP Plusz-1.2.1-21-es kódszámú és „A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása” elnevezésű pályázat első benyújtási szakasza, amely többek között napelemes rendszerek létrehozását is támogatja. Jelen cikkünkben összefoglaltuk mindazt, amit a pályázati kiírásról tudni érdemes, valamint azokat az okokat amiért a KKV-nak hasznos napelemes rendszerbe fektetni.
A PÁLYÁZAT FONTOSABB PARAMÉTEREI
Pályázatot azon vállalkozások nyújthatnak be, akik:
- méretük alapján KKV-nak minősülnek (KATA-sokat kivéve),
- rendelkezik legalább 1 lezárt teljes üzleti évvel,
- foglalkoztatotti statisztikai létszámuk legalább 3 fő,
- a tervezett fejlesztést nem Budapesten kívánják megvalósítani,
- nem minősülnek mezőgazdasági szereplőnek, vagyis árbevételüknek min. 51%-a nem mezőgazdaságból származik,
- a beruházás nem lakóépület fejlesztésre irányul.
Gazdasági formakód szerint az alábbi kategóriák nyújthatnak be kérelmet:
- 113 Korlátolt felelősségű társaság
- 114 Részvénytársaság
- 116 Közkereseti társaság
- 117 Betéti társaság
- 131 Ügyvédi iroda
- 141 Európai részvénytársaság (SE)
- 226 Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
- 228 Egyéni cég
- 231 Egyéni vállalkozó
A pályázat keretében a támogatható tevékenységeket két részre lehet osztani. Kötelezően megvalósítandó elem a Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése. Emellett az alábbi tevékenységek közül még 1 db Választható, önállóan nem támogatható tevékenység teljesítése szükséges:
- Infrastrukturális és ingatlan beruházás (max. 70%)
- Tanácsadási szolgáltatások igénybevétele (max. 50 millió Ft, a képzéssel együtt max. 20%).
- Képzési szolgáltatások (max. 50 millió Ft, a tanácsadással együtt max. 20%)
- Eszközbeszerzéshez kapcsolódó gyártási licenc, gyártási know-how beszerzése (max 10%)
- Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása (max 50%), ami akár napelemes rendszer is lehet, ami 100%-ban biztosíthatja az adott vállalkozás energiaszükségleteit.
A támogatás mértéke 10 000 000 és 629 300 000 Ft közé esik, melyek igénybevételéhez a pályázat kiírói létszámkorlátokat is kötöttek:
Fontos azért tisztába lenni azzal, hogy a támogatás típusa: visszatérítendő támogatás, amely bizonyos feltételek teljesülése mellett részben vagy egészben vissza nem térítendővé alakítható.
A támogatási intenzitás 35 és 70% között mozog, attól függően, hogy az adott vállalkozás mennyire fejlett régióban, térségben helyezkedik el, illetve melyik beadási szakaszban nyújtja be kérelmét. Ezek beazonosításához az alábbi összefoglaló táblázat nyújt segítséget:
A pályázati lehetőség egyik nagy előnye, hogy a nyertes pályázók a projektjeik költségeinek 100%-át le tudják hívni előlegként, így minimális önerővel kell rendelkezni a fejlesztéseik végrehajtásához. A kérelmek benyújtására az alábbi időszakok állnak rendelkezésre:
- 1. benyújtási szakasz: 2021. július 12. - 2021. július 19. (100 milliárd forint)
- 2. benyújtási szakasz: 2021. október 11. - 2021. október 18. (50 milliárd forint)
- 3. benyújtási szakasz: 2022. január 10. - 2022. január 17. (50 milliárd forint, csak mikrovállalkozás, vagy szabad vállalkozási zónában működő KKV)
A projekt végrehajtására rendelkezésre álló idő 24 hónap, és a létrehozott fejlesztésre vonatkozóan a fenntartási kötelezettség a projektmegvalósítás befejezésétől számított 3 év.
MIÉRT IS JÓ KKV-NAK NAPELEMRE PÁLYÁZNI?
Ahogy a lakosságnak, úgy a KKV-nak is lehetőség van arra, hogy villanyszámlájukat lenullázhassák. Ehhez pedig nincs másra szükség, mint egy napelemes rendszerre. A sok esetben százezres tételeket jelentő számlák kiküszöbölésével pedig a vállalkozások a megtakarított összegeket további fejlesztésekre, tartalék képzésére, vagy munkavállalóira tudja fordítani. Emellett a külső szemlélő számára egy pozitív képet is nyújt magáról az a vállalkozás, aki napelemekkel borítja üzemét, irodáját, hiszen a környezettudatosság melletti elhivatottságáról nyújt tanúbizonyságot. Minden cég befektetéseinél a gyors megtérülést keresi. A napelemes rendszer ebből a szempontból az egyik legjobb megoldás, optimális esetben ugyanis 7-10 év alatt is megtérül a beruházás. Sőt támogatás igénybevételével ez az idő, akár a felére is csökkenhet. A fent felsorolt előnyök alapján azt javasoljuk a cégek számára, hogy ne habozzanak, éljenek a pályázati lehetőségekkel, és építessék meg saját napelemes rendszereiket, hogy elindulhassanak a fenntartható fejlődés útján!