Szenzáció! A napelem, ami napsütés nélkül is termel áramot!

a-napelem-ami-napsutes-nelkul-is-termel-aramot

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Mint tudjuk a napelemek működésének egyik alapvető feltétele a napsütés. A napelemes rendszerek fő ellensége pedig a borult ég, hisz kevés napfény esetén az energiatermelés is minimális. Egészen eddig! Egy új technológia ugyanis erre a problémára nyújt megoldást.

MÁR A BORULT ÉGBOLT SEM JELENT PROBLÉMÁT AZ ÚJ NAPELEMNEK!

A borult égbolt a hagyományos napelemek egyik legnagyobb ellensége, mivel a napsütéses órák számának csökkenésével egyenesen arányosan az energiatermelés is visszaesik. A kutatók úgy vélik, hogy a napenergiának meghatározó szerepe lesz a zöldebb és környezetbarátabb jövő kialakításában, ehhez viszont le kell küzdeni olyan problémákat még, mint a borult égbolt okozta teljesítménykiesés. Úgy tűnik erre talált most megoldást egy Fülöp-szigeteki villamosmérnök hallgató, aki új technológiát fejlesztett ki. Carvey Ehren Maigue nemrégiben olyan módszert dolgozott ki, amellyel a szabad szemmel nem látható UV-sugárzás is hasznosíthatóvá válik a napelemek számára. Az AuREUS elnevezésű fejlesztésénél foszforeszkáló szerves részecskéket alkalmazott, amelyek képesek elnyelni az UV-sugárzást, majd azt látható fénnyé alakítani. Az így létrejövő fényt pedig a hagyományos napelemes réteg már elektromos energiává tudja alakítani.

A KÖRNYEZETBARÁT GYANTARÉTEG, ÚJ ALKALMAZÁSI TERÜLETEK

A napelemekre helyezett átalakító réteg egy olyan gyantaszerű anyagból épül fel, mint amelyből a golyóálló üvegek is készülnek. A foszforeszkáló réteg előállításához Maigue ráadásul természetes anyagokat, növényi hulladékot használt fel. Az ezekből kinyert részecskéket gyantával keverte el, majd egy napelemes rétegre vitte fel. A fiatal kutató prototípusként egy nagyjából 60x90 cm-es, hajlékony, zöld, de átlátszó gyantaréteget hozott létre, amely képes volt egy nap alatt elegendő energiát megtermelni két mobiltelefon teljes feltöltésére. Ez elsőre hallomásra igen kevésnek tűnhet, viszont kihangsúlyozandó, hogy egyelőre csak egy kis darabbal történt kísérlet, viszont a méretek növelésével egy egész épület energiaigénye is fedezhető lehet ezzel a technológiával. Maigue célja, hogy elindíthasson egy tesztprojektet egy kis, Fülöp-szigetei klinikánál, ahol gyakran előfordul nagyobb viharok után, hogy az épület hálózati áramellátás nélkül marad. A termék nagy előnye, hogy kiszélesíti az alkalmazási területeket, hisz közvetlen napfényhiányos régiókban is képes energiát előállítani, mindezért alkalmas lehet ablakok, falak, vagy egyéb épületrészek építőanyagául szolgálni. A fejlesztés a közelmúltban a 35 000 USD pénzjutalommal járó James Dyson Fenntarthatósági Díjat is elnyerte. A zsűri azért is ítélte oda az AuREUS-nek a kitüntetést, mert komoly változást hozhat el a napelemes iparágban.