Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A napelemek széleskörű felhasználásáról adnak tanúbizonyságot az úgynevezett napelemes- vagy szolárfolyók is. Sokan úgy gondolhatják, hogy ezek csak egy folytonos, nem szabályos, a folyó medervonalát lekövető, energiát termelő napelemes rendszerek, de ennél sokkal többről van szó. Egy másik igen fontos szerepük is van a zöldáram előállításán túl. A napelemes folyók környezetre gyakorolt kedvező hatásairól számolunk be jelen cikkünkben.
NAPELEMES CSATORNÁK VÉDIK A VÍZMINŐSÉGET
A fejezet címe már nagyon árulkodó lehet, hisz a „szolárcsatornák” az energiatermelés mellett még a szerkezet alatt folyó víz minőségét is védik. Ennek a napelemes rendszernek az áramtermelésen túl elsődleges feladata az, hogy az igen forró vidékeken megvédje a csatornák vizét a nagymértékű párolgástól. A napelemeknek köszönhetően nem éri közvetlen napfény a vízfelületet, így az elpárolgás is minimális, valamint nem veszélyezteti a kisebb vízfolyásokat az sem, hogy a felmelegedés miatt elszaporodjanak bennük az algák, amik a felhasználást veszélyeztetik. A víz és napelemek szimbiózisáról már korábban az úszó napelemparkoknál meséltünk. Ezeknél a napelemes csatornáknál is kölcsönös kedvező hatásról beszélhetünk, hisz a minimális párolgás a napelemeket is hűti, ami lehetővé teszi a panelek túlmelegedésének elkerülését és az energiatermelés hatékonyságának megtartását.
A NAPELEMES CSATORNÁK TOVÁBBI NAGY ELŐNYEI ÉS ALKALMAZÁSI TERÜLETEI
Az energiatermelésen és a folyóvíz mennyiségi és minőségi megóvásán túl ezeknek a napelemes rendszereknek az a nagy előnye, hogy nem vesznek el olyan földterületeket, amik mezőgazdasági művelésre alkalmasak lennének. Érdemes tudni, hogy a napelemes folyók/csatornák építése nem újkeletű dolog. Már több helyen is alkalmazzák őket Indiában, most pedig az USA száraz vidékein kísérleteznek ezeknek a rendszereknek az alkalmazhatóságával. Kaliforniában három különböző konfigurációt hoztak létre nyolc különböző helyszínen. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeknek az elnyújtott napelemparkoknak a becsült fajlagos költsége (LCOE) megközelíti a hagyományos talajra telepített társaikét. Vagyis kijelenthető, hogy a csatornák napelemekkel történő lefedése gazdaságilag működőképes lehet mind a megújuló energia, mind a vízvédelem biztosításával. A kaliforniai Santa Cruz Egyetem kutatócsoportja szerint az ilyen jellegű projektek rendkívül jól, könnyedén alkalmazhatók az Egyesült Államokban, kifejezetten Kaliforniában, ahol a világ leghosszabb (6 350 km hosszú) vízelvezető rendszere is található. Ezeket a csatornarendszereket pedig a globális éghajlatváltozás, a rendkívüli meleg hőmérséklet folyamatosan veszélyezteti. A napelemes csatornák építése során leggyakrabban alkalmazott kialakítás a feszített kábeles megoldással épített erőmű. Ennél az esetnél a nettó jelenérték magasabb, mint a talajon elhelyezett létesítményeké, ugyanakkor a többletköltségeket ellensúlyozza, hogy nincs szükség külön földterület vásárlására és vízvédelemre fordított kiadásokra, illetve a természetes hűtés miatt a termelékenység hatásfokának a növekedése is elősegíti a gyors megtérülést.
Borítókép forrása: pv magazine