Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Sorra dőlnek meg a rekordok, ami a napelemek teljesítményét illeti, ugyanakkor adódik a kérdés, hogy a nagyobb teljesítmény jobb minőséget is feltételez? A laikusok lehet, hogy úgy gondolják, hogy a számok növekedése együtt jár a termékek kvalitásának emelkedésével, de ez nem mindig van így! A következő cikkünkben utánanézünk a napelemes piacon zajló folyamatoknak, és segítünk a megfelelő napelem kiválasztásában.
MITŐL NŐTT A NAPELEMEK TELJESÍTMÉNYE?
A napelemgyártók folyamatosan versengenek azon, hogy melyikük tud nagyobb teljesítményű napelemeket létrehozni. Ez viszont megtévesztő lehet a vásárlók számára, hisz előfordulhat, hogy pusztán az alapján hozzák meg döntésüket, hogy az adott panel nagyobb számot tud „felmutatni”. De miként is növelhető egy panel teljesítménye? Az elmúlt évtizedben hatalmasat fejlődött a napelemek gyártási technológiája, így egyre hatékonyabb és jobb termelékenységű modulokat sikerült előállítani. A napelemek teljesítménye alapvetően jelenleg 3 módszerrel növelhető:
- , ha növeljük a cellák számát,
- , ha más alapanyagokat használunk a gyártás során (pl.: perovszkit),
- , a félcellás napelemek előállításával,
- , vagy a kétoldalú napelemek gyártásával.
Meg kell említeni még azt is, hogy a panelek mellett az inverterek és akkumulátorok is sokat tökéletesedtek az elmúlt években. Hosszabb időtávon nézve más változások is végbementek a napelemes piacon. Míg korábban a a legnagyobb napelemgyártók Európából kerültek ki, addig mára a gyártási volumen eltolódott Kelet-Ázsiába, és közülük is Kína lett a napelemek előállítási központja. Így nem meglepő, hogy pont a kínai gyártók között éleződik ki a verseny a minél nagyobb teljesítményű napelemek készítésében.
JOBB A 800+ WATTOS NAPELEM, MINT A 375 WATTOS?
A 2020 októberében megtartott sanghaji SNEC PV Power Expo-n képviseltette magát a legtöbb nagy napelemgyártó, ahol be is mutatták az általuk készített „nagyágyúkat”. A JA Solar például a közönség elé tárta új, Jumbo névre keresztelt napelemét, ami a jelenlegi csúcstartó a maga 810 W-os teljesítményével. A panel 47 cellából áll és a mérete 2,219×1,765x40 mm, ami így 43,5 kg súllyal is jár. A Jinko Solar egy szerényebb, de így is kimagasló teljesítményű panelt vitt a kiállításra. A Pro Tiger elnevezésű, 585 W teljesítményű napelem mérete 2,411×1,134×35 mm, és a súlya „csupán” 31,1 kg. Ezek a panelek a fentebb felvázolt teljesítménynövekedési módszerek közül egyértelműen a mérettel arányos teljesítőképesség növekedést alkalmazzák. A két bemutatott panelhez képest a ma a piacon használt és elterjedt 280/310/340/375 W-os panelek lényegesen szerényebb méretekkel és súllyal rendelkeznek. Ez viszont nagy előnyt jelent telepítésnél, hisz egyszerűbb őket kezelni és felhelyezni. Ugyanakkor a méret növekedése nem jelenti azt, hogy az alkalmazott technológia jobb, illetve modernebb. Sőt a nagyobb méret több problémával is járhat:
- a kisebb méretű panelekkel sokkal hatékonyabban lehet az adott tetőfelületet befedni, mint ezekkel az óriási napelemekkel,
- az árnyékhatás egy nagy panelnél több energiakiesést okoz, mintha egy kisebb napelemnek kerülne egy része árnyék alá,
- az árazást is bonyolítják az óriás panelek, hisz nehezebben igazítható a szükséges panelszám az adott felhasználó igényeihez,
- sérülékenyebb lesz a napelemes rendszer a nagy panelok által – ha nem kívánatos külső behatás megrongálja a felületet, akkor több teljesítmény esik ki, mint a kisebbeknél.
Mindezért azt javasoljuk, hogy fontolják meg a vásárlók milyen napelemet választanak, járják körbe a témát, érdeklődjenek a forgalmazónál, és kérjék ki olyan cégek véleményét, mint az EU-Solar, aki már több éves tapasztalattal rendelkezik a napelemekkel kapcsolatban.