Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Lassan teljesen beköszönt a tél és ismét számíthatunk havazásra. De vajon milyen viszonyban vannak a napelemek a havazással? Létezik-e olyan, hogy túl sok hó? A következő cikkben ennek járunk utána és beszámolunk az általános és kutatásokkal is alátámasztott tapasztalatokról.
MEKKORA NYOMÁST BÍRNAK KI A NAPELEMEK?
Az IBC Solar AG kutatócsoportja vizsgálatokat végzett annak érdekében, hogy megtudják milyen hatást gyakorol a havazás. pontosabban a napelemeken felhalmozódó vastag hóréteg a napelemekre. Az eredmények azt mutatják, hogy még a 10-20 centiméteres vastagságú hótakaró sem jelent problémát a napelemes rendszerek számára, amíg a súly egyenlően oszlik meg. A ma használatos panelek nagyjából 2400 pascal nyomást bírnak ki különösebb károsodás nélkül. Mindez annyit jelent, hogy a napelemek négyzetméterenként akár 244,73 kilogramm havat is el tudnak viselni. Fontos azt is tudni, hogy nem mindegy milyen típusú hóról beszélünk, mert ezek súlya és a napelemekre gyakorolt nyomóhatása eltérő lehet. A tíz centiméter vastag porhanyós hóréteg például nagyjából négyzetméterenként 10 kilogramm súlyt, vagyis 98 pascalnak megfelelő nyomást fejt ki. Ugyanilyen vastagságú vizes hó már 40 kilogrammot és 392 pascalt jelent, míg 10 centiméteres jéggé fagyott hó négyzetméterenként több mint 90 kilogrammos súllyal és 882 pascal nyomással jár. A gyártó kifejlesztett olyan napelemeket is, amik akár 5400 pascal nyomást is kibírnak, így olyan területeken is telepíthetők, ahol télen nem ritka a méteres hóvastagság.
MIT TEHETÜNK, HA ZAVARÓN SOK HÓ VAN A NAPELEMEKEN?
A teszt keretében a gyártó olyan területekre telepített napelemeket, ahol minden évben különösen nagy mennyiségű. havazás volt jellemző, így megbízható adatokat kaphatott a vizsgálat során. Ennek ellenére a napelemes piac és az IBC Solar AG is felhívja a napelemeket használók figyelmét arra, hogy a nagymennyiségű hóréteget érdemes szakemberekkel megvizsgáltatni, és ha szükséges eltávolíttatni. A szakértelemre azért is van szükség, mert az óvatlan tulajdonosok akarva akaratlanul is kárt tehetnek a panelekben, a szakemberek viszont ismerik a rendszer sérülékeny pontjait és ügyelnek arra, hogy sem a napelemek, sem a tető ne sérüljön meg a munka közben. A napelemeknek sötét színük miatt van egy nagy előnyük is. A napfény hatására felületük felmelegszik, így a kisebb hóréteggel maguk is könnyedén megbirkóznak.