Kiéleződött a verseny Európa és Kína között a fenntarthatóság kulcsának megtalálásában

kielezodott-verseny

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Egyre inkább kiéleződik a verseny Kína és Európa között, hogy melyikük fogja megtalálni a megoldást a jövő megmentésére, vagyis a fenntartható fejlődést biztosító technológiát. Jelenleg az ázsiai ország gyártja a legolcsóbb és leghatékonyabb elektrolizálókat a Földön, viszont a zöld hidrogén előállításában az öreg kontinens áll az élen. A hidrogéngyártás pedig megkérdőjelezhetetlenül is fontos szerepet játszik majd a jövő dekarbonizált gazdaságában.

AZ EURÓPAI UNIÓ A ZÖLD HIDROGÉNGYÁRTÁSBAN LÁTJA A JÖVŐT

Az Európai Bizottság idén nyáron ismertette hidrogénstratégiáját, amivel el is indította a zöld hidrogén előállításához szükséges elektrolizálók tömegtermelésének versenyét. A testület által megfogalmazott cél, hogy az Európában 2030-ra legkevesebb 40 GW-nyi, akár 10 millió tonna zöld hidrogén előállítására alkalmas elektrolizáló kapacitás jöjjön létre. A hidrogén előállításának több módja is ismert, a Bizottság mégis nap- és szélenergia használatával kívánja ezt megvalósítani. Ehhez pedig a napelemes rendszerek, napelemparkok és szélerőművek kapacitását is fokozni szükséges. Bár ezek a technológiai fejlesztések igen költségesek, mégis hatalmas potenciál rejlik bennük. Németországban már megkezdték az építését a világ legnagyobb, 10 MW-os elektrolizáló üzemének.  A gigantikus projektet ppp-konstrukcióban az EU finanszírozza. Az üzem a tervek szerint 2021-ben kezdheti meg működését, amihez a szükséges energiát napelemparkok és szélerőművek fogják biztosítani. A gyár az előzetes számítások szerint napi 4, évi 1300 tonna tiszta hidrogént lesz képes előállítani. A beruházásra az Európai Bizottság mintaprojektként tekint, hisz rendkívül innovatív, teljesen megújuló alapú, továbbá példamutató az állami és a magánszektor együttműködésében. A projekt sikeressége akár biztosíthatja az EU globális technológiai vezető szerepét is. A németországi projekt mellett két hatalmas elektrolizáló működik még Európában. Linzben már tavaly átadták a világ jelenlegi legnagyobb, zöld hidrogént termelő elektrolizálóját, de ugyancsak kiemelkedik 2 MW-os rotterdami üzem is. A zöld hidrogén termelésének egyik alapfeltétele a megfelelő mennyiségű megújuló alapon termelt villamos energia megléte. Az EU energiafelhasználásának jelenleg mintegy 32 %-át fedezi csak a zöld áram, ezért az az opció is felmerült, hogy Európa a zöld hidrogént importálhatná is olyan területekről, ahol bőségesen és olcsón lehet zöld energiát termelni. Erre való tekintettel a kitűzött 40 GW uniós elektrolizáló kapacitás mellett ugyanekkora mennyiséget kellene más országokból behozni is.

KÍNA SEM TÉTLENKEDIK

A hatalmas energiaigényű ázsiai óriás is jelentős összegeket fordít a zöld hidrogén előállítására. Ahogy sok egyéb ipari terméknél úgy az elektrolizálók gyártásánál is Kína tudja a legolcsóbb és leghatékonyabb termékeket előállítani. A kínai elektrolizáló gyártók átlagosan 200 USD/kWh áron értékesítik az ezen a technológián alapuló berendezéseket, ami jelenleg 80%-kal olcsóbb az európai gyártmányoknál. Ezzel pedig szinte lehetetlen versenyre kelni. Kína további nagy előnye, hogy saját maga is óriási piacot jelent. A környező országok szintén nyitottak a zöld hidrogénre, mint energiaforrás, így a kereslet is biztosított. Emellett meg kell említeni, hogy ugyan az alapvetően szén berendezkedésű országban gigantikus napelemes projekteket hajtanak végre évről évre. Ez pedig megfelelő forrása lehet a zöld hidrogén előállításához szükséges energiának.

MI DÖNT MAJD A VERSENYTÁRSAK KÖZÖTT?

A verseny győztese egyértelműen az lehet, aki a hidrogén előállításához a leghatékonyabban és legolcsóbban tudja előállítani a villamos energiát. Ez nagyban meghatározhatja a hidrogén más energiaforrásokkal szembeni versenyképességét, mivel az elektorolizálók fejlesztésében a költségcsökkentés már korlátozottnak tűnik. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) is megerősítette, hogy a termeléshez felhasználható áram ára a legfontosabb tényező a hidrogén előállítási költségeit tekintve. Az energiaelőállítási költségek pedig jelentősen függenek az adóktól, hálózati díjaktól, valamint az elektrolizálók kapacitáskihasználási rátáitól, ami regionálisan jelenleg jelentős eltéréseket mutat. A zöld hidrogén előállításának győztese várhatóan az az ország/országtársulás lesz, aki az olyan energiatermelési módokba invesztál, mint a napelemes rendszerek, vagy szélerőművek.