Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A tavalyi évhez képest valamivel több mint 3 héttel későbbre, augusztus 22-ére tolódott idén a túlfogyasztás világnapja. Ez az a dátum, amikorra a Föld lakossága felhasználja a bolygó adott évre vonatkozó erőforrásait. Ezért a pozitívumként elkönyvelhető jelenségért vélhetően a koronavírus, pontosabban a járvány következtében fellépő gazdasági és mobilitási visszaszorítások állnak. Ez pedig újabb bizonyíték arra, hogy odafigyeléssel képesek vagyunk tenni környezetünkért!
CSÖKKENT AZ ÖKOLÓGIAI LÁBNYOM, DE EZ MÉG MINDIG NEM ELÉG!
A Természetvédelmi Világalap (WWF) közleménye szerint az emberiség idei évre vonatkozó ökológiai lábnyomának zsugorodása egyértelműen a koronavírusra és a korlátozó intézkedések által kiváltott hatásokra vezethető vissza. A Global Footprint Network jelentése szerint 2019-ben július 29-ére esett a túlfogyasztás világnapja. Ez az idei dátum ismeretében azt jelenti, hogy az emberiség ökológiai lábnyoma 9,3%-kal csökkent az elmúlt év azonos periódusához képest. Az 1970-től kezdődően tartott mérések óta ez volt a legnagyobb elmozdulás egyik évről a másikra. Sajnálatos módon a járvány ezidáig százezrek életét követelte, és jelentős gazdasági recessziót is hozott magával, viszont a pár hónapos leállás megmutatta, hogy milyen tiszta környezetben is élhetne az emberiség. Hosszú távon pedig a tiszta levegő és víz több tízmillió ember életét menthetné meg, akik jelenleg a nem megfelelő körülmények miatt veszítik életüket világszerte. Az erőforrás felhasználásban természetesen az országok eltérően teljesítettek. A közép- és kelet-európai országok ökológiai lábnyoma például 2019-hez képest alig változott. Mindezért a kontinens állampolgárai idén is jóval december 31. előtt felhasználták a rendelkezésükre álló természeti erőforrásokat. Magyarország a tavalyi évhez hasonlóan 2020-ban is június 14-re érte el a rá elméletben kiszabott kvótát. A globálisan tapasztalható ökológiai lábnyom zsugorodás ugyanakkor még mindig messze elmarad attól a mértékű változástól, amelyre szükség lenne a fenntartható fejlődéshez. Az emberiség jelenleg olyan intenzíven használja fel a bolygón található erőforrásokat, mintha 1,6 Föld állna rendelkezésünkre.
MIVEL JÁRULHATUNK HOZZÁ AHHOZ, HOGY HELYREÁLLÍTSUK A RENDET?
A túlfogyasztás világnapjának évente 5 nappal való visszaszorításának célját tűzte ki célul a #MoveTheDate kezdeményezés. A mozgalom sikerességével 2050-re elérhetővé válna, hogy az emberiség csak annyi erőforrást használ fel, mint amennyi meg is tud újulni egy év alatt. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a fosszilis energiahordozók kitermelését és felhasználását visszaszorítsuk, és helyettük inkább a megújuló, kifogyhatatlan készletekkel rendelkező energiaforrásokat részesítsük előnyben. Az olyan technológiák, mint a napelemes rendszerek és szélerőművek elterjedésével, az e-mobilitás általánossá válásával a fentebb említett cél könnyedén elérhető. Minél kevesebb energia származik környezetszennyező, szénalapú források elégetéséből annál hamarabb visszaállhat az ökológia rendje. Az európai államok például már felismerték, hogy a kontinens hosszú távú stabilitását, biztonságát és jólétét csak a párizsi klímaegyezményt és a fenntartható fejlesztési célokat is ötvöző európai zöld megállapodással és zöld megújulási tervvel lehet elérni. Az országok, állami társulások által kitűzött célokhoz pedig Ön is hozzájárulhat, ha például ingatlanára napelemes rendszert telepít, amivel úgy termelhet családja számára elegendő energiát, hogy azzal nem szennyezi a környezetét. Emellett szintén fontos, hogy lehetőségeihez mérten elkerüljön minden felesleges energiahasználatot, és csökkentse a keletkező hulladékok mennyiségét.