Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Már több ízben is beszámoltunk olyan gigantikus vállalatokról, akik belátták, hogy nem működhetnek tovább fosszilis energiahordozókból előállított energián. Ehhez az ideológiához csatlakozott most a telekommunikációra szakosodott óriás is, a Vodafone. A vállalat is célkitűzésként rögzítette, hogy tisztán megújuló villamosenergiával működtesse hálózatát belátható időn belül, melyben jelentős szerep jut a napelemeknek is. Jelen cikkben beszámolunk arról, hogy milyen tervekkel, beruházásokkal kívánja ezt a cél elérni a cég.
2021-RE KIZÖLDÜL A VODAFONE EURÓPAI HÁLÓZATA
A Vodafone azt tűzte ki célul, hogy 2021-ben a nyár közepéig 100%-ban megújuló forrásból származó villamosenergiával látja el európai hálózatát. A döntést a telekommunikációs cég már 2019-ben meghozta, de csak idén vált biztossá, hogy ezt 2021-re már teljesíteni is tudja a cég. A vállalat ráadásul nem elégszik meg ennyivel, ugyanis 2025-re azt a célt is kitűzte, hogy a környezetre gyakorolt káros hatását felére csökkenti, valamint valamilyen formában, de 100%-ban újrahasznosítja hálózati működése során keletkező hulladékát. A Vodafone mindezt marketingjében is megjeleníti azáltal, hogy hálózatának elnevezésében is utal arra, hogy működése fenntarthatóvá vált. A Zöld Gigabit Net a tervek szerint 2021. július 31-ig bevezetésre kerül minden olyan európai országban, ahol a vállalat jelen van (Albánia, Csehország, Egyesült Királyság, Görögország, Írország, Magyarország, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Románia).
DE MI EBBEN A NAPELEMES RENDSZEREK SZEREPE?
2021-re tehát a Vodafone hálózatának működése során felhasznált energia négyötöd része olyan megújuló energiaforrásokból fog származni, amelyet a vállalat az úgynevezett PPA program és a zöld tarifák alkalmazásával közvetlenül az országos hálózatokba betáplált zöld energiából fog igénybe venni. Az európai hálózatba jelenleg a szélerőművek mellett a napelemes rendszerek termelik be a legtöbb energiát. A fennmaradó rész a vállalat fizikai infrastruktúráját képező épületek jelentik, melyeknek fogyasztását helyi napelemes kiserőművekkel biztosítanák.
A fokozatosan növekvő adatforgalom ellenére a Vodafone az elmúlt években többnyire a napelemes rendszerek segítségével tovább tudta javítani működésének energiahatékonyságát. A fenntartható törekvéseknek köszönhetően 38,5%-kal csökkent ezidáig az üvegházhatású gázkibocsátás, ami az átvitt mobil adatmennyiséget figyelembe véve egy petabájtra vetítetten 230 tonnányi széndioxid-kibocsátást jelent. A Vodafone tehát jelenleg is azon dolgozik, hogy javítsa az általa fenntartott épületek energiahatékonyságát, amelyek együttvéve jelenleg a társaság globális energiafogyasztásának 95%-ért felelnek. 2020-ban a Vodafone 77 millió eurót költött energiahatékonyságra és napelemes rendszerek kialakítását lehetővé tevő projektekre. Mindez 186 GWh-nyi éves energiamegtakarítást eredményezett a vállalat számára. A vállalat még 2019 májusában bocsátotta ki első, 750 millió euró értékű zöld kötvényét, melyet olyan projektek finanszírozására hozott létre, amelyek segítik a Vodafone-t célkitűzései elérésében.