Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A Föld minden kontinensén megfigyelhető, hogy az őket alkotó államok többsége az energiatermelésben olyan reformokat kíván végrehajtani, ami megújuló energiaforrásokra alapozott technológiák (napelemes rendszerek, szélerőművek, geotermikus-, víz-, biomassza erőművek) segítségével igyekszik biztosítani energiaszükségletet. Nincs ez másképp a Ausztrália esetében sem. A következőkben bemutatásra kerül, hogy a szigetország miként tervezi ezen célját végrehajtani.
2030-RA TISZTÁN MEGÚJULÓ ENERGIÁVAL
Ausztrália eddig is az egyik legnagyobb termelője és felhasználója volt a megújuló energiaforrásoknak. 2017-ben nap- és szélenergiával körülbelül 2000 MW-nyi energiát, 2018-ban pedig már ennek kétszeresét termelték meg. Az ország tehát nagyon jó úton halad afelé, hogy 2030-ra tisztán megújuló energiaforrásokból biztosítsa maga számára a szükséges energiát. A kijelölt cél elérése érdekében nagy előrelépést jelentett, hogy tavalyi évben 10 GW-nyi új napelemes rendszert és szélerőmű farmot hozott létre. Amennyiben ilyen méretű projekteket hajt végre az ország az elkövetkezendő 5 évben is, akkor 2025-re már elérheti, hogy energiaszükségletének 50%-a már alternatív energiatermelési módokból származik majd. Persze a cél nem ez, hanem a 100%! Ehhez viszont hatalmas napelem parkokat és szélerőműfarmokat kell még létesíteni. Ugyanakkor ez a célkitűzés sokak szemét is szúrja, hisz Ausztrália jelenlegi energiatermelésében a fosszilis tüzelőanyagokból (szén, kőolaj, földgáz) kinyert energia dominál. Ennek ellenére 4 ausztrál bank és a 3 legnagyobb energiaszolgáltató is a megújulókra alapozná a jövőt. Az elmúlt évtizedben számos kutatás folyt annak érdekében, hogy meg lehessen jósolni, hogy milyen ütemben és milyen módszerekkel lehetne áttérni a napelemes és szélturbinák nyújtotta zöld energiára a fosszilis helyett. Az AEMO (Australian Energy Market Operator) megállapítása szerint nincs semmi akadálya annak, hogy Ausztrália 100%-ban el tudja magát látni megújuló energiaforrásokból. A további kérdés csupán az, hogy ezt mégis hogyan valósíthatnák meg?
A CÉL ELÉRÉSÉHEZ ALKALMAZOTT ESZKÖZÖK
Már most kutatások igazolják, hogy jóval olcsóbban lehet zöld energiát előállítani napelemekkel és szélturbinákkal, mint ezelőtt 10 évvel. A technológia egyre versenyképesebb a fosszilis energiahordozókkal szemben is. Így a jövőben az energiatermelés nagy részét a szél- és napenergiát használó berendezések fogják előállítani. Ezt az energiát használná fel Ausztrália ipara, közlekedési rendszere és egyéb közhasznú infrastruktúrája. Az ausztrál kormány ráadásul úgy számol, hogy 2030-at követően akár már exportálni is tudja majd az így megtermelt energiát. A továbbiakban is létrehozni kívánt napelemes rendszereket és szélerőműfarmokat a kontinens szerte építenék meg. Ausztrália szerencsés helyzetben van mivel mind a napelemek, mind a szélturbinák számára is több ideális helyszínnel rendelkezik. A nap- és szélerőművek szétszórtsága még azért is hasznos, mert így könnyebben biztosítható a folyamatos áramellátás a hatalmas területű országban.
ÚJSZERŰ ELKÉPZELÉSEK A NAPELEMES RENDSZEREK ÉS SZÉLERŐMŰVEK ESETÉBEN
Az ausztrál CSIRO and Energy Networks az alternatív energiaellátást úgy kívánja megoldani, hogy a megújuló energiatermelés 30-45 %-a helyi kiserőművek által kerülne előállításra. Mindez azt jelentené, hogy minden megfelelően besugárzott tetőfelületű épületre napelemeket és akkumulátorokat helyeznének el, sőt az ingatlantulajdonosok kötelezve lennének arra is, hogy épületeik a lehető legjobb energiagazdálkodási tulajdonságokkal rendelkezzenek. Az ausztrálok egy olyan szoftver kidolgozását is tervezik, ami értesítést küldene az ingatlanokban felszerelt vevőegységeknek, hogy az ideális körülmények (nagymennyiségű napsugárzás, megfelelő erősségű, tartós szélfúvás) esetén a napelemes és szélturbinás rendszerek akkumulátorait töltsék fel. Az így elraktározott energiát pedig a kevésbé optimális időszakokban használják fel.