Megcáfoljuk a napelemes tévhiteket! I. rész

napelem-panel-tevhitek

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Nagyon sok tévhit kering a napelemekkel kapcsolatban, ami esetenként elriasztja az embereket attól, hogy környezetbarát útra lépjenek az energiatermelés terén, és megszabaduljanak rezsiköltségük egy jelentős hányadától. Ebben a cikkben sorra vesszük azokat a téveszméket, amiket feloldunk a tudományosan is megalapozott válaszokkal.

NAPENERGIÁVAL KAPCSOLATOS TÉVHITEK 1-5:

1. Sose térül meg a napelemes rendszer ára Ez talán az egyik legnagyobb tévhit. Sokan úgy gondolják, hogy ha most belevágnak ebbe a befektetésbe, akkor az életük végéig sem térül meg, de ez nem igaz. Egy, az épület fogyasztásához méretezett napelemes rendszer általában 10 év alatt megtérül. Sőt a napenergia piacon végbement árcsökkenések és a különböző pályázati lehetőségek és kedvezmények miatt ez az idő már 5-7 évre is lecsökkent.

2. A napelemes rendszer csak a gazdagok kiváltsága Az 1. pontban már kifejtésre került, hogy a napelemes rendszer alkotóeleminek ára nagyot esett az elmúlt 10 évben.  Egy napelemes rendszer ugyan jelentős költség, de ugyanezt a költséget az emberek néhány év alatt amúgy is elköltenék villanyszámlára, így gyakorlatilag nem többletkiadásról van szó. Manapság azt mondhatjuk, hogy egy háztartási méretű kiserőmű (HMKE), ami 3-4-5 kW teljesítményű 1,5-2 millió Ft-ból valósítható meg. Természetesen az ár nagyban függ a telepített napelemek és inverter típusától és számától. 3. A napelemgyártás környezetszennyező Először is a napelemek segítenek minket ahhoz, hogy az energiatermelést zöld módon valósítsuk meg. Így ebből a szemszögből máris rá lehet cáfolni erre a hiedelemre. Másrészt a napelemek élettartama több évtized, így hulladékként való megjelenésük igen hosszú időszak elteltével következik csak be. Harmadrészt a panelek gyártásához többnyire olyan alapanyagokat használnak fel, melyek a későbbiekben újrahasznosíthatóak, sőt mi több jelentős értéket képviselnek a gazdaság számára.

4. A napelemek csak nappal működnek, így éjjel áram nélkül maradunk A napelemes rendszerek valóban csak nappal termelnek energiát, amit a háztartás fel tud használni. Ugyanakkor tudni kell, hogy kedvező, napos időben a rendszer többet is termel, mint amennyit az ingatlan fogyaszt. Ez a többletenergia betermelésre kerül a hálózatba. Éjszaka (mikor a napelemek már nem termelnek), hogy háztartásunk ne maradjon áram nélkül a hálózat biztosít számunkra energiát. Optimális esetben a megtermelt és a hálózatról igénybe vett árammennyiség kiegyenlíti egymást.

5. A napelemek felhős időben nem termelnek A napelemes rendszer egyik nagy ellensége a beárnyékolás. Ezt akár a felhőzet is okozhatja, ugyanakkor érdemes tudni, hogy felhős időben a szórt és átszűrődő fény hatására is akár 50-90%-os teljesítményen képesek termelni.