Még merészebb célokat tűzött ki az EU a megújulók terén

meg-mereszebb-celokat-tuzott-ki-az-eu-a-megujulok-teren

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Az Európai Unió korábban 2030-ra meghatározott az energiafelhasználáson belül elérendő megújuló energia részarányt jelentős mértékben megnövelte. Ennek az az oka, hogy jelenleg nagyon jól haladnak a napelemes és szélerőműves beruházások a tagországokban, így merészebb célszámokat is ki lehetett tűzni az elkövetkezendő 10 évre.

AKTUALIZÁLTÁK A MEGÚJULÓ ENERGIA DIREKTÍVÁT

Az unió 3 évvel ezelőtt, 2018-ban gondolta újra utoljára a 2030-ra kitűzött energiafelhasználáson belül a megújuló energia-részarányt. Akkor a 32%-os részarányt célozták meg. Jelenleg az alternatív energiaforrások 20%-ot tesznek ki az energiamixben, de az utóbbi években a napelemes és szélerőművi projektek száma és beépített teljesítményük a képzeletet is felülmúlták. Ebben a tendenciában bízva most 2021-ben ismét emeltek a direktíván és 2030-ra a 38-40%-os célt határozták meg. A pontos célszámot július 14-én jelenti be az EU testülete. Ezt majd az Európai Bizottság egy nagyobb törvénytervezet-csomag részeként fogja bemutatni, mellyel párhuzamosan a károsanyag-kibocsátás részarányának célérték módosítása is együtt fog járni. Mindez nagyon nagy lépést jelent az unió által 2050-re kitűzött klímasemlegesség felé.

ILYEN MÓDON TESZIK LEHETŐVÉ A CÉLSZÁM ELÉRÉSÉT

A célértékek realizálásában két fő irány nevesíthető meg: a fosszilis energiatermelés korlátozása és a megújuló energia projektek térnyerése. Az uniós klímatervezet eddig ismert információi szerint az energiaszektor felelős a tagországok üvegházgáz-kibocsátásának nagyjából 75%-ért. Mindezért a megújuló energia beruházásoknak (napelemparkok, szélerőműfarmok) óriási szerep jut a 2030-as célszámok elérésében.

A megújuló energia direktívára vonatkozó tervezet néhol igencsak radikális intézkedéseket fogalmaz meg a tagállamokra nézve. Az alábbiakban ezekből sorolunk fel néhányat:

  • Évi 1,1 százalékpontos részaránynövelés a hűtés-fűtés területén felhasznált megújuló energiát tekintve,
  • A fosszilis energiaforrások felhasználásának korlátozása, illetve tiltása a távfűtéssel ellátott ingatlanok esetében,
  • A szállítási szektoron belül a megújuló-részarány 14%-ról 26%-ra történő növelése,
  • A közlekedési szektorban a bioüzemanyagok részesedésének 3,5%-ról 5,5%-ra történő növelése – a légi közlekedés bevonásával,
  • A tengeri (offshore) megújuló energiák területén az internacionális együttműködés előmozdítása,
  • A megújulók ipari szektorban történő hasznosítására vonatkozó uniós referenciaérték meghatározása,
  • Tanúsítási rendszer bevezetése a megújuló és alacsony karbonintenzitású üzemanyagokra vonatkozóan.

Az energiamixben kitűzött célérték a SolarPower Europe napenergia-iparági csoport szerint akár még merészebb is lehetne. A szervezet azt sem tartja kizártnak, hogy 2030-ra akár 45%-ot is el lehetne érni a napelemes beruházások segítségével.  Ezt a véleményt a WindEurope szélenergia-ipari egyesület is osztja. Mindkét szervezet abban is egyetért, hogy a napelemes rendszerekre és szélerőművekre vonatkozó engedélyeztetés túl lassú, így ezen a területen is uniós szintű előrelépéseket kellene tenni.