Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A hagyományos napelemek egyik legfontosabb alkotóeleme az üveg. Ez az a réteg, ami védi a napelemcellákat a külső elemek okozta veszélyektől, így igen fontos szerep jut ennek az anyagnak azok működésében. Most viszont probléma merült fel a piacon, ugyanis nagy hiány mutatkozik a napelemek előlapját képező anyag előállításában. De milyen hatással lesz ez a napenergia térhódítására? Utána jártunk!
NEM CSÖKKEN TOVÁBB A NAPELEMEK ÁRA?
Feltételezhetően lassulni fog a napelemek előállításának az üteme, valamint a panelek árának zuhanása a közeljövőben az egyre súlyosbodó üveghiány miatt Kínában. Az ország egyik legnagyobb szolárvállalata, a Longi Green Energy Technology szerint már nem lehet sokat csökkenteni a napelemek árain, sőt az alapanyag-ellátás miatt egyre lassabb az új elemek gyártása is. Mindez pedig az ázsiai állam nagyratörő zöld terveit is befolyásolja, és veszélybe kerülhet a 2060-ra kitűzött karbonsemlegességi cél. Az idén július óta 71%-kal emelkedett a napelemek gyártásához használt üvegek ára, a beszállítók pedig egyre nehezebben tartanak lépést a panelgyártókkal az igények kielégítése során. Manapság a panelek előállítási költségének körülbelül 20%-át már az üveg beszerzése teszi ki. Ráadásul a napelemgyártók részéről is nőtt a kereslet, mert egyre többen állnak át a kétoldalú napelemek gyártására, melyek több üveget is igényelnek. Becslések szerint 2022-ben már a napelemek fele ilyen dupla borítású panelként kerül majd forgalomba.
A PROBLÉMA EREDETE ÉS MEGOLDÁSA
A kialakult helyzet onnan eredeztethető, hogy Kína még 2018-ban megtiltotta a további üveggyár bővítéseket, mivel az iparág rendkívül energiaigényesnek és környezetszennyezőnek bizonyult. A probléma kezelése érdekében a Longi azzal a kéréssel fordult a kínai kormányhoz, hogy új gyárakat létesítsen, ami javíthat a kialakult helyzeten. Charles Jiang, a Longi ellátási láncának vezetője úgy vélekedik, hogy ha Kína nem cselekszik időben, akkor a nagyszabású megújuló projektek gazdaságtalanná válhatnak, sőt a beruházások oly mértékben megcsúszhatnak, hogy az kihatással lehet a későbbi keresletre. Amennyiben az üveggyártó vállalatok tovább emelik az alapanyag árát, a napelemparkok állami támogatások nélkül már nem lesznek megtérülő beruházások. A Longi és 5 másik napelemes óriásvállalat a közelmúltban egyeztetéseket folytatott a kormánnyal, hogy függesszék fel a 2018-as tiltást. Jiang szerint már így is meg fog mutatkozni jövőre az üveghiány, hisz az új gyárak lassú építése miatt a napelemipar a szükséges mennyiség 20-30%-ától esik majd el, és az egyensúly csak 2022-re áll vissza.