Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Sokak kerülnek abba a helyzetbe, hogy az ingatlanukban kialakított fűtési rendszer elavulttá válik, és döntési helyzetbe kerülnek, hogy a meglévő fa-, vagy gáztüzelésű kazánjukat cseréljék le, vagy esetleg váltsanak elektromos fűtésre. Vajon melyik a leggazdaságosabb megoldás? Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy az elektromos fűtés lehet a jövőben a legelterjedtebb megoldás. Főleg, ha azt egy napelemes rendszer támogat és lát el energiával!
AZ ELEKTROMOS FŰTÉS ELŐNYEI
Az elektromos fűtésnek számos előnye van. Többek közt a beszerelés, ami egy egyszerű, jelentősebb átalakítást nem igénylő feladat. Amennyiben egy átlagos 100 négyzetméter alapterületű lakást, vagy családi házat veszünk alapul, akkor egy relatíve alacsony energiafelhasználással számolhatunk, ráadásul szobánként is tudjuk kontrollálni a hőmérsékletet. Vagyis nem vész kárba fölösleges energia azzal, hogy egyes helyiségeket feleslegesen tartunk olyan melegen, mint amit szükséges. A napelemes rendszer igen fontos eleme lehet az elektromos fűtésnek. Mint tudjuk egy ilyen típusú berendezés telepítése sem igényel különösebb átalakítást az ingatlanban, viszont megszabadíthat minket a villany- és így a fűtésszámlától, sőt még környezetünkre is pozitív hatással van. Ez pedig újabb plusz érv mellette, hogy nem szennyezi a légkört. Az elektromos fűtés esetében akár okos telefonnal is vezérelhetjük a fűtést. Így például, ha munkában vagyunk, akkor vissza tudjuk állítani a lakás hőmérsékletét, és amire hazaérkezésünkre be tudjuk állítani, hogy meleg ingatlan várjon minket. Az elektromos fűtés nagy előnye, hogy nem igényel tüzelőanyagot, hisz a napelemes rendszert a napenergia táplálja. A fafűtéssel szemben így például megszabadulhatunk attól a problémától, hogy a tüzelőanyag számára egy megfelelő tárolóhelységet kellene kialakítani.
MENNYI ENERGIÁRA VAN SZÜKSÉGE AZ ELEKTROMOS FŰTÉSNEK?
Vegyünk alapul egy újépítésű, A+-os besorolású családi házat, aminek az éves energiaszükséglete nem haladja meg az 50 kWh/m2 értéket. Ez egy 120 m2 épület esetében 6 000 kWh-t jelent. Ezt az energiaigényt pedig egy 5 kWp-es napelemes rendszerrel könnyedén elő is tud állítani. Az elektromos fűtés kialakításához szükséges infrapanelek, vagy klímák beszerelése ráadásul sokkal olcsóbb megoldás, mint egy hagyományos fűtési rendszer kiépítése. Egy régebbi típusú, rosszabb energiabesorolású családi ház esetében a napelemes fűtési rendszer kialakítása mellett az ingatlan szigetelését is javasoljuk a hőmegtartás okán.