Újabb rekordot döntöttek a hazai napelemek!

ujabb-rekordok

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Sorra dőlnek meg az eddigi csúcseredmények hazánkban a napenergia és a napelemes rendszerek területén. Mindez annak köszönhető, hogy az utóbbi időben jelentős beruházások mentek végbe e területen, illetve a termeléshez szükséges időjárási viszonyok is kedvezőek voltak. A mostani rekord viszont igazi mérföldkőnek tekinthető, melyről a következőkben számolunk be.

A NAPELEMES RENDSZEREK ÁTLÉPTÉK A BŰVÖS 25%-OS RÉSZARÁNYT

Október 4-én újabb csúcs dőlt meg, mikor is a hazai napelemparkok adták a magyarországi áramtermelés több mint 25%-át a déli csúcsidőszakban. A korábbi, április 16-i rekord „csupán” 22% volt. A Magyarországon található 1935 db naperőmű együttes teljesítménye mára meghaladja az 1221,873 MW-ot. Az új csúcseredmény annak is köszönhető, hogy április óta valamivel több, mint 200 MW-tal növekedett a beépített kapacitások száma a MAVIR közleménye alapján. 

Továbbá rámutattak arra is, hogy a napelemparkok beépített kapacitásának és számának jelentős mértékű bővülése nagy kihívást jelent a villamosenergia-rendszer és villamosenergia-piac számára. Ugyanakkor kiemelten fontos szerep jut ezeknek a létesítményeknek a karbonsemleges jövő építésében, így a napelemes rendszerek fejlesztésének nem szabad gátat szabni, a szükséges párhuzamos fejlesztéseket mielőbb végre kell hajtani.

NEM VÉLETLEN AZ ŐSZI REKORD!

Nem véletlen, hogy nem a nyári időszakban dőlt meg a rekord, hisz a napelemek a tavaszi és az őszi időszakban tudnak a leghatékonyabban működni. Nyáron ugyanis a napelemeket a napsugárzás mellett komoly hőhatás is éri, ami jelentősen csökkenteni tudja a napelemes rendszerek teljesítőképességét.

Az előző, áprilisi rekord idején még csak 1016 MW-os beépített kapacitás működött, amivel a villamosenergia-rendszer bruttó teljesítőképességének 12,57%-át adták a napelemes rendszerek.

Az őszi rekordhoz így a többlet kapacitás mellett a kedvező hőmérséklet és a napsütéses órák nagy száma járult hozzá. Ráadásul a rendszerirányító szakértői azt sem zárják ki, hogy még idén a déli órákban újabb csúcsok születhessenek.

A teljes október 4-i bruttó termelést nézzük a napenergia részesedése 7,3 % volt, amivel a teljes napi felhasználás 5,8%-át adták a napelemes rendszerek. Amennyiben csak a napsütéses órákkal (napkeltétől-napnyugtáig) kalkulálunk, akkor jóval magasabbak ezek az értékek (14,35% és 12,16%).

A növekedés a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) esetében is töretlen. Az MEKH tájékoztatása szerint ezeknek a napelemes rendszereknek a beépített kapacitása 2020 első negyedévében elérte már az 508 MW-ot.