Több millió napelem egy napelemparkban

napelempark-usa-sivatag

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A napelemes rendszerek egyik nagy előnye a többi alternatív energiatermelési formával szemben, hogy szinte korlátlanul méretezhetők. Erről tesz tanúbizonyságot az a hatalmas napelempark is, amit a Góbi-sivatagban hoztak létre. A napelempark ráadásul a növénytermesztést is elősegítette a térségben. A projekttel kapcsolatos részleteket a következőkben ismertetjük.

A GIGANTIKUS NAPELEMPARK

Kína és Mongólia határán található óriási kiterjedésű sivatag egyike a világ legterméktelenebb vidékeinek. A területen a zord, száraz körülmények szinte minden hasznosítási formát ellehetetlenítenek. Kínai befektetők mégis funkciót adtak ennek a vidéknek, és egy hatalmas beruházással energiatermelési központtá tették a területet.

Nagyjából 2100 ha-on építették meg azt a napelemparkot, ami összesen 2 millió darab napelemből áll. Ez a jelentős napelemtömeg együttesen 670 MW-os teljesítményre képes. A napelemfarm további különlegessége, hogy elhelyezkedéséből fakadóan 1 nap alatt több energia előállítására képes, mint például 6 db hazai 0,5 MW-os rendszer egy egész évben.

A fejlesztés sikerét látva a beruházó egy újabb, még nagyobb projektbe kezdett és létrehozott egy a korábbinál kétszer nagyobb, 1,3 GW-os napelemparkot is. Ennél a fejlesztésnél 1300 db invertert használtak fel, ami már önmagában egy félelmetesen nagy szám. Ennek a napelemes rendszernek még az a különlegessége, hogy forgatós rendszerrel került kialakításra, mellyel maximalizálható a megtermelhető energia mennyisége.

A NAPELEMPARK TERMŐTERÜLETTÉ TETTE A SIVATAGOT

A beruházás nem csak a napelemparkból állt, hanem egy komplex fejlesztést jelentett a térség számára, ugyanis öntözőrendszert építettek ki a napelemes szerkezet alatti területen, ami így alkalmassá tette a talajt a mezőgazdasági művelésre. A napelempark által megtermelt energia szén-dioxid kibocsátás nélkül tudja biztosítani az öntözőberendezés számára a szükséges energiát.

Így ez a terméketlen sztyeppe gyümölcstermelő vidékké válhatott. A Jincsuan város szomszédságában elhelyezkedő napelempark segítségével megkezdték a tőzegáfonya termesztését és feldolgozását. A kínai állam pedig örömmel fogadja az ilyen jellegű beruházásokat, sőt támogatja is azokat, hisz alulhasznosított területeket ruháznak fel új funkcióval, illetve terméketlen területeket tesznek művelhetővé.