Napkövető napelem: Hogyan is működik?

nagykoveto-napelem

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

A legtöbb esetben a napelem háztetőre szerelésével, fix napelemes rendszerekkel találkozunk, melyek hatékonyságát elsősorban az előre meghatározott tájolás és dőlésszög határozza meg. A termelékenység azonban fokozható, ha egy közismert növényt, a napraforgót leutánzó mozgást is végez a rendszer. A következő cikkben éppen ezért egy forgó napelemet mutatunk be, ami követi a nap járását.

Miként termelik a legtöbb áramot a napelemek?

A napelem tájolása kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy mekkora lesz egy napelem éves termelése. Hazánkban általánosságban kijelenthető, hogy a napelem ideális tájolása: déli tájolás és 35-45°-os dőlésszög, ugyanis így érhető el az optimális éves energiahozam. Amennyiben ettől eltérnek a telepített rendszerek, akkor az előállítható energia mennyisége is csökken. Példának okáért egy keleti és egy déli tájolású, azonos dőlésszögű és ugyanannyi panelből álló rendszer esetén az eltérés elérheti akár a 30%-ot is. A tetőszerkezet kitettségét egy adottságként kell kezelnünk, így a fogyasztás kiváltásához bizonyos esetekben (keleti, nyugati tájolás) felül kell tervezni a rendszert, hogy a kiváltási arány 100%-os legyen. A dőlésszögön speciális tartószerkezettel lehet javítani, ami kellő mértékben kiemeli a napelemeket, hogy a legjobb teljesítményt érjük el. Ugyanakkor ezzel a szélviharok is könnyebben kárt tudnak tenni a rendszerben.

A napkövető rendszer működése

Speciális tartószerkezettel el tudjuk érni azt, hogy a tetőre fektetett napelemek mozgatómotorokkal némiképp követni tudják a nap mozgását, ezzel biztosítva az optimális besugárzást.

A napkövető napelem tartószerkezet földre való elhelyezése azonban a legideálisabb, ugyanis a mozgatómotor révén biztosítható, hogy a napelemeket napkeltétől napnyugtáig a lehető legnagyobb felületen, és derékszögben érje a napsugárzás. Egy beépített, mozgást irányító berendezés folyamatosan követi a nap mozgását és motorokkal ideális helyzetbe forgatja a szerkezetet. Ezzel pedig jelentősen növelhető a napelem-rendszerből kitermelhető árammennyiség.

Моментальні гроші на банківський рахунок - це позика на картку без застави в інтернеті. Порівняйте кращі пропозиції від українських МФО.

Napkövető napelem fajtái

A napkövető rendszereknek alapvetően két fajtáját különböztetjük meg tengelyszám és alkalmazott szenzor alapján:

  • Egy tengelyen futó rendszer: az alkalmazott technológia energiatermelés többlete 20-25%, telepítése hatékonyabb, mivel beépített megawattonként kevesebb talapzat szükségeltetik.
  • Kéttengelyes rendszer: a hagyományos napelem-rendszerekhez képest gazdaságosabb, nagyjából 25-30%-os többlettermelés érhető el vele.

Illetve:

  • Valós idejű szenzoros: bármilyen terepen alkalmazható technológia, ami forgatómechanikájának köszönhetően mindig az optimális irány felé fordítja a napelemeket, ezzel maximalizálva a napelem energiatermelését.
  • Fényszenzoros: mindig a legfényesebb pontot keresik meg az égbolton, amihez mérve merőlegesen állítja be a napkövető egység a napelemeket.
Дуже вигідно брати перший кредит без відсотків для нових позичальників. Це нова послуга, яка доступна лише в деяких компаніях.

Amit a napkövető napelem rendszer áráról tudni kell, hogy a különleges tartószerkezet miatt a bekerülési költség jóval meghaladja a hagyományos fix rögzítésű rendszerekét. Emellett azzal is számolni kell, hogy a napelem panelek súlya és a napelem helyigénye is több. Mindezért mérlegelni szükséges, hogy a többlettermelés kárpótolja-e a bekerülési költségeket.