Napelemgyár épül Kecskeméten

napelemgyar-kecskemet

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Többször is hangoztattuk már, hogy a legtöbb napelem Távol-Keleten készül, most viszont közelebb kerül hozzánk a napelem gyártás, mint gondolnánk. Egy svájci napelemes cég ugyanis úgy döntött, hogy Kecskemétet választja helyszínéül legújabb befektetésének, és egy újabb gyárat épít Magyarországon. Ez pedig nem csak a hazai foglalkoztatási szint növelése szempontjából fontos, hanem azért is, mert országunkat felhelyezi a nagy napelemes térképre!

SPECIÁLIS NAPELEMEK KÉSZÜLNEK MAJD MAGYARORSZÁGON

A gyárat a Flisom nevű cég építi, ami tulajdonképpen egy mozaik szó: Flexible Solar Modules, vagyis egy hajlékony napelemekre specializálódott vállalkozásról van szó. A vállalatot 2005-alapították, és kezdetben svájci laboroknak, és kutatás-fejlesztéssel foglalkozó cégeknek vállalatoknak dolgozott be, az utóbbi években viszont önálló fejlesztésekbe kezdett speciális napelemeivel.

A vállalt indiai többségi tulajdonban van, de a székhelye Niederhasliben van. A Flisom az extrakönnyű, hajlékony napelemei révén vált világhírűvé, és terveik közt szerepel, hogy piaci szerepüket minél inkább megerősítsék ezen a területen. Ez pedig elérhetővé válhat a Magyarországra helyezett innovatív termék gyártókapacitásának is. A cég részéről elhangzott, hogy a Flisom központja továbbra is Svájcban marad, és csak a termelés költözik hozzánk, a kutatás-fejlesztés nem. Ennek ellenére bízhatunk abban, hogy a hazánkban látott potenciál előbb-utóbb ezt a funkciót is idevonzza, hisz rendelkezésre áll Magyarországon is a megfelelő szakképzett munkaerő és az innovatív gondolkodásmód.

Összességében egy 12,5 milliárd forintos beruházásról van szó, melyhez a magyar állam 3,5 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatást adott. A tervek szerint a kecskeméti gyárban első körben 140 új munkahely jön majd létre, amit 3 éven belül akár 400 főre is növelhet a cég.

Ezek a flexibilis napelemek még ritkaságnak számítanak hazánkban, de vélhetően a gyártás beindulásával idehaza is könnyebb lesz majd ilyen típusú panelekhez jutni. Ez pedig újabb lendületet adhat a magyarországi napelem telepítéseknek, és hazánk közelebb kerülhet a 2030-ra, illetve 2050-re kitűzött klímacél megvalósításához.