Mivel kezdjük egy napelemes beruházás előkészítését?

napelemes-haz-elokeszites

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Mi alapján határozzuk meg, hogy mekkora napelemes rendszerben gondolkodhatunk?

A napelemes rendszer méretét 3 tényező korlátolhatja:

1. A jelenlegi éves fogyasztás.

A meglévő villanyszámla lenullázásához szükséges napelemes rendszernél nagyobb rendszert a gyakorlatban szinte senki sem szokott kivitelezni, hiszen a fogyasztásunknál nagyobb termelést nem igazán éri meg a szolgáltatónak “eladni”. A gyakorlatban egy felültervezett rendszer a megtérülési időt fogja növelni...

2. A tetőfelületre tervezhető napelemek száma.

Nagyon sok esetben a több emeletes épületeknél az szokott lenni a korlátozó tényező, hogy a fogyasztáshoz mérten nagyon kevés az a tetőfelület, ahová napelem gazdaságosan telepíthető. Ez fakadhat egy társasház lapos-tetős elrendezéséből, de akár egy intézmény tetején lévő árnyékoló elemekből is (kémény, szellőzők, stb.). Ezek miatt sokszor a napelem panelek számának maximumát kell meghatározni, és ahhoz méretezni a napelemes rendszer egyéb berendezéseit. Ilyenkor számíthatunk rá, hogy nem lenullázódik a villanyszámla, hanem azt csak csökkenteni tudjuk. Ez a megoldás viszont megoldás lehet 10 emeletes társasházak közös villanyszámlájának lenullázására. Természetesen megoldás lehet a talajra telepítés, de ez esetben az állványozás költségével emelkedik a beruházás összege.

3. Háztartási méretű kiserőművekre vonatkozó szabályozás,

ami miatt 50 kWp a felső határ. Ez megközelítőleg 200-250 e Ft havi villanyszámlát jelent.

+1 a finanszírozási képesség, hajlandóság…

Ez abban az esetben mérvadó, ha valami miatt meghatározott összeg áll rendelkezésre a napelemes rendszer kivitelezésénél. (Megtakarítás összege, hitelképesség vagy egy nyertes pályázat összege határozhatják meg ezeket.

Ha a fenti 3+1 korlátozó tényező közül kiderül, melyik a szűk keresztmetszet, akkor lehet elkezdeni a beruházás tényleges tervezését.