Mi történik, amikor valami beárnyékolja a napelemes rendszert?

amikor-valami-bearnyekolja-a-napelemes-rendszert

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A napelemekkel sokat spórolhatunk, de vajon mi történik, ha valami beárnyékolja a rendszert, ilyenkor is termel áramot? Rovatunkban gyakran ismételt kérdésekre adunk válaszokat.

A napelemes rendszerek működését hátráltató, egyik legveszélyesebb jelenség az árnyék. Csak kevesen tudják, hogy alig néhány falevél is felboríthat egy kifogástalan rendszert. Az árnyék mértékét jellemzően környezeti változások befolyásolják - például a felhők -, rosszabb esetben a pontatlan telepítés. Ezért napelem tulajdonosként érdemes tudni, hogy melyik árnyéknak mekkora jelentőséget kell tulajdonítani. Ugyanakkor a felelősség a napelemszerelők vállát nyomja. Hiszen az ő precíz munkájukon múlik, hogy valóban a lehető legjobb helyre kerül a rendszer. Akkor tökéletes a telepítés, ha a paneleket a lehető legkevesebb árnyék éri.

Ezért fontos, hogy a kiépítés során a vevő olyan szakemberekre bízza a munkát, akik kellő ismeretekkel és tapasztalatokkal rendelkeznek.

Árnyék és árnyék között is van különbség

Szabadtéren elhelyezett rendszerek esetében az árnyék napfüggő, vagyis annak helyzete és nagysága változó. Ebből következik, hogy a vonuló árnyék bizonyos mértékben teljesítménycsökkentést okozhat. Míg a napelemek felületére vetülő, a felületet csak részlegesen takaró mozgó árnyék sokkal zavaróbb jelenség. Utóbbi jelentős villamos aszimmetriához vezet, mely energiacsökkenést eredményezhet.

Az árnyék kedvező hatással is lehet a napelemre, hiszen csökkenti a hőmérséklet-terhelést, ami jót tesz a rendszernek, erről írtunk korábban megjelent szakcikkünkben.

Amennyiben szeretné elkerülni az árnyékhatás okozta következményeket, nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, válasszon megbízható kivitelezőt. Így már a tervezési folyamat alatt meggyőződhet arról, hogy a rendszer telepítése biztos kezekben van. Nem kell attól tartania, hogy emberi pontatlanság okozza az árnyékot.