Mennyi ideig él egy napelem?

napeleme-elettartama

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

“Olyan napelemet, ami tisztességes végelgyengülésben húnyt ki, még senki nem látott”.       Véghely Tamás - napelem szakértő, az első magyarországi napelem gyár igazgatója Jelenlegi tudásunk alapján vagy egy már rejtett hiba miatt mennek tönkre a napelem panelek, vagy olyan sokáig működnek, amire nem is gondolnánk. Ez jó hír, de sajnos a nemzetközi kimutatások szerint meghibásodások aránya 19%-ról 48%-ra nőtt 3 év alatt. Ráadásul a meghibásodások 59%-a nem azonosított hiba…

De nézzük, hogy mi okozhat hibát:

1. A leggyakoribb a napelem cellák gyártási hibája.

Rengeteg - számunkra nem látható - hibát követhetnek el a gyártás során:

  • sarokletörés,
  • illesztési hibák,
  • morzsalékos a széle,
  • forrasztási hibák,
  • napelem cellák megkarcolása,
  • emberi mulasztás, szennyeződés, idegen anyag bekerülése,

Ezek mindegyike mikrorepedéseket, cellahibákat okozhat, ami a napelem panelek idő előtti elöregedését vagy teljes romlását okozza. Ráadásul egy folyamatos tendencia, hogy a napelem cellák egyre vékonyabbakká válnak azért, hogy egyre olcsóbbak legyenek. (Jelenleg a napelem cella vastagsága - illetve vékonysága - 3-4 hajszál méretű). Mivel a napelem celláinak vékonyításával egyre sérülékenyebbé válnak, ezért a gyártásból eredő meghibásodás kockázata nő. Természetesen a gyártási kultúra és robotizáció hatására a gyártási hibák száma az igazán jelentős gyártóknál folyamatosan csökken. Egy dologra figyeljen! Csak olyan kivitelezőt bízzon meg, akinek már nagyon jelentős referenciái vannak. Valószínű, hogy aki régóta van a piacon, azok már megtanulták az ügyfelek és saját kárukon, hogy melyik napelem gyártókban lehet megbízni.

2. A második meghibásodási kockázat a szállítás, raktározás kockázata.

Ennek első számú veszélye, hogy a napelem panel legérzékenyebb felülete, a hátúlja sérül. Amellett, hogy ez tönkre teheti a napelem panelünket, még borzasztóan balesetveszélyes is.

3. Sajnos Magyarországon nagyon gyakori a hibás telepítések száma.

(Egyes becslések szerint ez az arány megközelíti a 75%-ot is!!!!!!!!!)

Nagyon nem mindegy, hogy a telepítő hogyan fogja meg a napelem paneleket. Fontos, hogy hogyan juttatja fel a tetőre. Mivel Ön most először vásárol napelemet, ezért nem fogja tudni lemérni, hogy mennyire megfelelően kezeli a telepítő cég a napelemeket.

Ismét azt tudjuk kiemelni, hogy ne csak a napelem rendszer összetevőit, a napelem paneleket és az invertert vizsgálja. Ne napelemes rendszert válasszon, hanem napelemes céget!

Ellenőrizze, hogy mióta van a piacon, nézze meg a cég hozzáférhető adatait, a mérlegét, beszámolóját, és referenciáit.

Ha kíváncsi, mekkora napelemes rendszerre van szüksége, akkor néhány adat megadásával kalkuláljon!