Megcáfoljuk a napelemes tévhiteket! II. rész

kkv-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Előző cikkünkben elkezdtük összeszedni a napelemes rendszerekkel kapcsolatos valótlan hiedelmeket, melyekre megadjuk a megalapozott és valóságot tükröző válaszokat. Jelen cikkünkben folytatjuk ezek feltárását, hogy a potenciális vásárlók tisztán láthassanak a napenergia nyújtotta lehetőség esetében.

NAPENERGIÁVAL KAPCSOLATOS TÉVHITEK 6-11:

6. A napelemek csak a háztetőre szerelhetők fel, ami komoly átalakítással jár Először is a napelemek nemcsak tetőre szerelhetők fel! Számos példa van arra, hogy a paneleket a háztető teherbírása, vagy formavilága miatt nem tudja befogadni. Ilyenkor sem kell lemondani a napelemes rendszerről, hisz azokat speciális tartószerkezettel akár szabad földre is lehet telepíteni. Az ingatlanok teteje leginkább csak praktikussági szempontból alkalmazandók. A felszereléshez pedig nincs szükség különösebb átalakításra. Ferde tető esetén csupán néhány cserép ideiglenes elmozdítására van szükség. A napelemes rendszerek telepítéséhez számos specifikus alkatrész van a piacon, így szinte minden tetőtípusra könnyedén, jelentősebb átalakítás nélkül felhelyezhetők. Lapos tető esetében még egyszerűbb a kivitelezés, hisz a egyedi tartószerkezeteket csak le kell súlyozni, így az épület szerkezete nem is kerül megbolygatásra.

7. A napelemes rendszerek miatt szükség van villámhárítóra Bár a hazai villámvédelmi jogszabály nem teszi kötelezővé a villámhárítót a családi házak esetében, de saját biztonságunk érdekében – napelemes rendszer nélkül is – érdemes erről gondoskodni. Tudni kell, hogy a napelemek 10 kW összteljesítmény alatt nem jelentenek jelentősebb kockázatot a villámvédelem szempontjából. Egy háztartási méretű rendszer általában 5 kW alatti, így kötelező jelleggel nem kell gondoskodni villámhárítóról. Védelmi rendszere így csak különös kockázat esetén szükséges.

8. Néhány év múlva a töredékébe fog kerülni a napelemes rendszer Kapcsolódva az 1. és 2. ponthoz igaz az, hogy a napenergia piacon jelenleg árcsökkenés tapasztalható. Ugyanakkor érdemes azzal is számolni, hogy a környezettudatos hozzáállás miatt a napelemes rendszerek iránti kereslet folyamatosan nő. A piac ráadásul lassan eléri azt a szintet, aminél olcsóbban már nem lehet szolár berendezésekhez jutni. Továbbá nem érdemes éveket várni a beruházással, hisz addig is csökkenteni lehet a rezsiköltségeket.

9. Ha meghibásodik a rendszer, akkor ismét jelentős ráfordítással kell számolni Először is a napelemes rendszerekre nem véletlenül vállalnak a gyártók és forgalmazók igen hosszú időre szóló garanciát. Egy kiforrott és folyamatosan fejlesztés alatt álló technológiáról van szó, így a meghibásodások száma igen alacsony. A napelemekre nyújtott 20-25 éves garanciaidő megnyugtató lehet az ügyfelek számára. A rendszer legdrágább elemét alkotó inverterek is igen hosszú jótállással rendelkeznek, de esetenként a garanciaidő meghosszabbítható akár 10 évvel is.

10. Csak délre néző háztetőre szerelhető napelemes rendszer Ez nem igaz! A déli az optimális tájolás, hisz így éri a legtöbb és leghosszabb ideig a napfény a paneleket. A keleties és nyugatias tetőre is szerelhető napelem, itt is elérhető, hogy a háztartás szükségletét fedezni lehessen napenergiával, viszont itt némiképp túl kell tervezni a rendszert, hogy a kellő mennyiségű energia rendelkezésre állhasson.

11. A napelemes rendszerhez építési engedélyre van szükség A hazai jogszabályi környezet szerint a háztartási méretű napelemes rendszerek esetében nincs szükség építési engedélyre. A félreértéseket az okozza, hogy a nagyobb, 50 kW-ot meghaladó rendszereknél a beruházás már engedélyhez van kötve. A kiserőművek engedélyeztetése jóval hosszabb folyamat, amihez több szakhatóság bevonása és jóváhagyása is szükséges. A HMKE-ket viszont a hálózatra való visszatáplálás okán be kell jelenti a területileg illetékes áramszolgáltatóhoz.