Kimaxolt energiatermelés - napelemes szélerőművek

szelturbina

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A kiemelt kezdőkép csak illusztráció! A két legelterjedtebb zöld energiatermelési mód napjainkban a napenergia és szélenergia felhasználása. Sokan vitatkoznak is azon, hogy melyik megoldás a jobb, környezetbarátabb, melyiket kellene támogatni, előnyben részesíteni. De miért ne érvényesülhetne a kettő együtt, akár egy berendezésben? Erre tettek kísérletet most az osztrákok, és bizakodóak az eredményeket illetően.

NAPELEMES SZÉLTURBINÁK

A szélerőművek hatékonyságán kívántak javítani az osztrákok azzal, hogy napelemeket építettek a szerkezetekbe, hogy szélcsendes, de napsütéses időben is energiát termelhessenek berendezéseik. Mindehhez nem kellett mást tenni, csak a 40 méter magas szélturbinákra rögzíteni a napelempaneleket. Egy Wiener Neustadt-i modulgyártó által készített rugalmas, kis tömegű paneléből 30 darabot építettek be a Wiener Neustadt területén található szélerőművek oszlopaira. A DAS Energy és az Energie Burgenland pedig egy speciális hibrid generátort fejlesztett ki, ami segíti a két energiatermelési mód áramkinyerését. A napelemes rendszernek köszönhetően, a további zöld energia segítségével tovább növekedett a szélturbinák hatékonysága és tovább csökkent a térség ökológiai lábnyoma.

MIKÉNT KERÜLTEK RÖGZÍTÉSRE A NAPELEMEK?

Bár a napelemek csupán 2 milliméter vastagságúak és a tömegük is elenyésző, mégis speciális tudást igényelt ezek felhelyezése. A telepítés során a Skyworks kötélmászó szakembereinek kellett 40 méter magasan a levegőben lógva rögzíteniük a napelemeket az oszlopokra. A flexibilis panelek felhelyezéséhez az Innotec speciális ragasztóját használták, amivel meg tudták oldani, hogy a szélturbinát fúrásokkal ne kelljen megsérteni. A napelemek tudatosan délkeleti és délnyugati irányba néznek, hogy a lehető legtöbb energiát termelhessék meg általuk. Az oszlopokon való függőlegesen elhelyezés ráadásul kedvező is, mert így jól képesek hasznosítani az alacsonyabban járó Nap sugarait is. Ez a kísérleti is jó lehetőséget ad arra, hogy rávilágítson a fotovoltaikus cellákban rejlő potenciálra. A szélturbinákra szerelt napelemek ráadásul a minimálisra csökkentik a megújulók területigényét. Ez a technológiai megoldás egyelőre kísérleti projekt, viszont ha beválik, akkor a program kiterjeszthető az összes osztrák szélerőműre is, sőt már német és spanyol cégek is érdeklődnek a lehetőség iránt.