Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A napelemeknek ugyan fő üzemanyaguk a napfény ugyanakkor egyben károsító, hátráltató tényezőjük is, ami a túlmelegedést illeti. Mindezért vizsgálatok folynak annak érdekében, hogy milyen módszerrel lehetne létrehozni a tökéletes hőmérsékleti egyensúlyt, amivel a termelékenység továbbra is hatékony marad és a napsütés mértékét sem kell korlátozni. Végezetül feltaláltak egy roppant olcsó és egyszerű hűtési technológiát, amivel nemcsak a napelemes rendszerek teljesítményét, hanem élettartamát is lehet fokozni.
HŰTÖTT NAPELEM = NAGYOBB TELJESÍTMÉNY ÉS HOSSZABB ÉLETTARTAM
A napelemek hűtésére tett vizsgálatok azt mutatják, hogy egy egyszerűbb hőmérsékletcsökkentési eljárással is 25%-kal növelhető a cellák által létrehozott feszültség. Sőt a kifejlesztett eljárással akár 36 °C fokkal is csökkenthető a panelek hőmérséklete, ami a teljes rendszer élettartamát is jelentősen meghosszabbítja. Ez a nagymértékű hőmérsékletredukció pedig igen fontos tényező, hisz a napelemek az optimális 25 °C-os üzemi hőmérséklettől való eltérés esetén minden egyes plusz fokkal nagyjából 0,5%-os teljesítménycsökkenést szenvednek el. Mint tudjuk a hagyományos, szilícium alapú napelemek a rájuk eső napsugárzás körülbelül 20 %-át képesek elektromossággá alakítani, a maradék energiából viszont többnyire hő lesz, amit bizonyos határon belül érdemes kezelni a rendszer védelmének érdekében.
A LEGJOBB MEGOLDÁS A NAPELEMEK HŰTÉSÉRE
Jelenleg is már számos technika ismert a napelemek hűtésére, de ezek általában rengeteg plusz energiát is felemésztenek, így a napelemek üzemeltetése már korántsem olyan gazdaságos. A legtöbb megoldás ráadásul igen bonyolult és költséges is. Peter Bermel, a Purdue Egyetem mérnöke csapatával azt mérte fel, hogy a töltött részecskék hőmozgásán alapuló, hőmérsékleti sugárzás segítségével lehet-e költséghatékonyan hűteni a paneleket. A kutatócsoport a kísérlethez egy egyszerű panelrendszert épített ki. A hőmérsékleti sugárzásos módszer során a cellákat két nátrium-hidroxid és kalcium-hidroxid tartalmú réteg közé ágyazzák be. A vizsgálatokat nem csak laboratóriumi körülmények között, hanem élesben, a szabadban is kipróbálták. Az eddig kapott eredmények azt mutatták, hogy a módszer igen hatékony, a teljesítményre és az élettartamra is pozitív hatással van. A módszer alkalmazásával rengeteget energia és energiaköltség spórolható majd meg a panelek hűtése során, hisz ez a technológiai eljárás külső, extra energiát nem igényel.