Gyümölcstermesztést segítő napelemparkok Hollandiában

napelem-novenytermesztes

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Korábbi cikkünkben már bemutattunk egy példát a napelemes üvegházakról, és arról, hogy ezek mennyivel hatékonyabb termelési módot tesznek lehetővé. Következő cikkünkben is egy hasonló esetről számolunk be, ami bizonyítja, hogy a gyümölcstermesztés és az áramtermelés remekül megfér egymás mellett.

Kép forrása: https://www.baywa-re.de/en/solar/projects/project-development-cooperation/

ITT A JÖVŐ: GYÜMÖLCSTERMELŐ NAPELEMPARKOK

A német BayWa és a Wageningeni Egyetem kutatói egy különleges vizsgálatba kezdtek, ami azt kutatja, hogyan is lehetne a napenergiát és a bogyós gyümölcsök termesztését a lehető hatékonyabban és legeredményesebben kombinálni az alternatív energiatermeléssel. A müncheni székhelyű BayWa AG, mint a mezőgazdasági és napenergiát termelő, úgynevezett agrofotovoltaikus (AgriPV) rendszerek szakértője egyre nagyobb hibrid kapacitásokat épít ki Európa szerte. A vállalat legutolsó nagy projektje a kontinens jelenlegi legnagyobb ilyen beruházása volt egy hollandiai málnatermesztő gazdaságban, Babberichben.  A holland Wageningeni Egyetemmel kooperációban a német vállalkozás az ilyen kombinált termelési módokat vizsgálva keresi a megoldást a lehető leghatékonyabb működtetés elérésére és a termékhozamok maximalizálására. A kutatócsapat elsősorban az olyan bogyós gyümölcsökre koncentrál, mint a málna, ribizli, áfonya, szeder és eper.

A BayWA AG a holland GroenLeven céggel együtt építette fel az AgriPV parkot Babberichben. A létesítmény 3,2 ha-nyi területen fekszik és összesen 10250 db napelemből áll. Az itt megtermelt áram összesen 1250 háztartás energiaellátását teszi lehetővé a zavartalanul működő gyümölcstermelés mellett.

Az ilyen jellegű kombinált beruházásokhoz a BayWa ráadásul kifejlesztett egy félig átlátszó napelemet, amely az alatta elhelyezkedő növények számára biztosítja a növekedéshez szükséges, elegendő napfényt úgy, hogy közben megvédi a növényeket a szélsőséges időjárástól, és nagymennyiségben állítja elő a zöld energiát.

Az eljárás előnye már abban is megmutatkozik, hogy a korábbi málnatermelés klasszikus fóliasátrakban zajlott, amelyeket azonban az anyagfáradás miatt hatévente cserélni kellett. A napelemek esetében erre nincs szükség, és hosszú távon a technológiát alkalmazók időt és pénzt takaríthat meg, ráadásul kevesebb hulladékot is fognak termelni.

A vállalat állítása szerint a terület ilyen jellegű kettős használatában még óriási potenciál rejlik, mindezért a projekt eddigi sikereit látva már is folynak a munkálatok 4 további telep kialakítására.