7 tévhit a napelemről - Döntsük le ezeket!

het-tevhit-a-napelemrol

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

  1. A napelem meleg vizet állít elő.

Nem, a napelem nem ugyanaz, mint a napkollektor! :) A napkollektor hővé alakítja a napenergiát, a napelem pedig villamos energiává. Ebből adódóan a napkollektorokat fűtés rásegítésre, és meleg víz előállítására lehet használni, a napelemekkel pedig a villanyszámla csökkenthető. Napelem gyakorlatilag minden elektromos berendezést működtet.

2. A napelem 14-15 év alatt térül meg. Nem áltatunk senkit, a napelemes beruházás nem fog 4 év alatt megtérülni. Viszont így is elmondható, hogy 30 éves időtávot tekintve 5-10 forintos befektetés 30-40 forintot fog hozni! Ami a megtérülési időt tovább csökkentheti:

  • Állami támogatás, mint például a Lakástakarék Pénztár.
  • Az áram árának növekedése, ami valljuk be, sajnos 10-20 éves távlatban több, mint valószínű…

Tehát szinte biztosra vehetjük, hogy beruházásunk kevesebb, mint 10 év alatt megtérül. De hát, ha szolgáltatónk azt mondaná, hogy 10 év múlva nem kell villanyszámlát fizetnünk, azt elfogadnánk, ugye?

3. A napelem nem jó befektetés. Nézzünk egy egyszerű esetet. Tegyük fel, a villanyszámlánk 15.000 Ft. Nyugdíjas korunkra gyakorlatilag ennyivel több lesz a nyugdíjunk. Vajon mennyit kéne az államkasszába befizetni, hogy nettóban ennyivel növekedjen a nyugdíjunk??? Sok-sok millió forintot, az biztos.

4. A napelem szerelés nagy átalakítással jár. Szerencsére egy napelemes rendszer szerelése csupán fél napot vesz igénybe. Ha jól csinálják dolgukat a szerelők, akkor még felseperni sem kell utánuk. A napelem szerelés során nem kell megbontani a tető, csupán néhány cserepet kell időlegesen leemelni, majd azokat visszarakni. A szerelés kint történik, a házba még bemenni sem kell.

5. A panelek betörhetnek egy jégeső során. Magyarországon előfordul erős jégeső, de valljuk be, nagyon ritka az, amikor tényleg komoly jégkár keletkezik épületekben. Hogy a félelmet eloszlassuk gondoljon csak a tetőtéri ablakokra. Azokra sem jellemző, hogy könnyen betörnek, holott ugyanolyan szögben állnak, mint a napelemek. És higgye el, a napelemek még erősebb anyagból készülnek, mint a tetőtéri ablakok.

6. A napelem panel minősége a legfontosabb. Igen, nagyon fontos, hogy ellenőrzött gyárakból kikerülő, ellenőrzött minőségű napelemet válaszunk, hiszen egy apró gyártási mozzanat tönkreteheti a napelem egy celláját, ami a későbbiekben végzetese lehet az egész panelra nézve. A napelemes rendszerünk lelke - és az egész rendszer teljesítményét meghatározó - viszont az inverter. Eben nem érdemes kompromisszumot hozni. Viszont vigyázzunk, nem biztos, hogy a legismertebb márkanév a legjobb. Érdemes a fotontesztekre hagyatkozni inkább.

7. A kínai az gagyi. A világ egyik legsikeresebb kockázati tőkebefektetője a SEQUOIA csoport. Viszonylag ismert cégekbe rakta pénzét. Talán ezek ismerős nevek: Google, YouTube, Apple. Azt hiszem elmondható, hogy a SEQUOIA beletrafált a jó cégekbe. Az utóbbi évek egyik óriás befektetése volt amikor 2011-ben 10.000.000 USD-t fektetett Kína egyik legjelentősebb inverter gyártó cégébe a Growattba. Ha ez nem lenne elég, akkor gondoljon arra, hogy az iPhone-t vajon hol gyártják?!   Kíváncsi, mennyibe kerülne Önnek egy napelemes rendszer, hogy lenullázza villanyszámláját? Kattintson és kalkuláljon! www.eu-solar.hu