Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Augusztus 21-én kerül megrendezésre immáron kilencedik alkalommal a Zöldszalag Regatta, vagyis az elektromos hajók balatoni versenye. Bár a jól ismert Kékszalag futamon is a versenyzők „üzemanyagát” alapvetően megújuló energiaforrás, a szél jelenti, de ezzel a versennyel is már-már megkérdőjelezhetetlen az alternatív energiák felé történő elmozdulás. Az egyre erősebbé, gyorsabbá és nagyobb hatótávúvá váló elektromos hajók idővel kiszoríthatják a gázolaj meghajtású hajókat is.
MI IS AZ A ZÖLDSZALAG REGATTA?
Bár a Zöldszalag verseny létszámában elmarad a nagytestvér Kékszalagon résztvevők sokaságától, de a versenyzők száma folyamatosan gyarapodik. A szervezők bejelentése szerint az idei futam minden korábbinál nagyobb szabású lesz. Az első, még 2012-ben megrendezett próbatételen mindössze 12 induló állt rajthoz, idén pedig a rendezők nagyjából 50 hajóval számolnak.
A versenyre nevező hajók összteljesítménye az idén várhatóan megközelíti a 2000 lóerőt. A jelentős teljesítmény ellenére ezek a hajók nem dübörögve szelik át a Balatont, hanem
csendben, méltósággal suhannak keresztül-kasul rajta. Ráadásul ezeknél a hajóknál nem is a gyorsaság az, ami leginkább mérvadó, hanem a hosszú hatótávolság. A vízi járművek így jellemzően 7-9 km/h sebességgel és 10 darab kijelölt pont érintésével hajózzák be a Balaton keleti medencéjét.
Maga a verseny még abban különbözik a tavon megrendezett Kékszalagtól, hogy útvonala csillagtúraszerű, és egyes állomások érintik a szárazföldet is. A hajósoknak a rendezőktől kapott térkép segítségével több tájékozódási pontot kell megkeresniük és megérinteniük. A versenyre bárki nevezhet, aki rendelkezik valamilyen elektromos hajtású vízi járművel. A táv és feladatok teljesítésével a versenyzőket külön kategóriákba (méret és akkumulátor-kapacitás alapján) sorolva értékelik.
HOGY LEHET IGAZÁN ZÖLD AZ E-HAJÓZÁS?
Ahogy az elektromos autóknál úgy az e-hajóknál is felmerülő kérdés, hogy mennyire is zöld ez a fajta közlekedési mód, ha az üzemanyagként szolgáló elektromosság forrása valamilyen fosszilis erőműhöz köthető. A válasz ebben az esetben is megegyezik: a mobilitás úgy zöldíthető ki, ha az elektromosságot is alternatív módon állítjuk elő, például napelemes rendszerekkel. A napelemek és elektromos töltőállomások kombinált alkalmazása is egyre inkább elterjedt megoldás. Ahogy családi házaknál úgy a kikötőkben is könnyedén kivitelezhető ez a technológiai megoldás. Az EU-Solar Zrt. pedig a napelemes rendszerek és az elektromos töltőállomások elismert szakértője. Minőségi Growatt és Atess termékeink garanciát jelentenek a hosszú távú. problémamentes működésre. Amennyiben elektromos autójához, vagy hajójához keres megfelelő töltési lehetőséget, akkor keressen minket bátran!
Képek forrása: http://www.zoldszalagregatta.hu/