New York állam komoly terveket sző a megújulók hasznosítására

new-york-napelem

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Úgy tűnik Trump távozásával tényleg nem tétlenkednek az amerikaiak és már komoly terveket fogalmaznak meg a megújuló energiaforrások (napelemes rendszerek, vízi- és szél erőművek) hasznosítására. Így tesz New York állam is, amely minidig is igen komoly igényeket támasztott az energiára a gazdaság fenntartásához és fejlődéséhez, melyet a továbbiakban nem a hagyományos energiahordozókkal kíván kielégíteni, hanem alternatív megoldásokat keres.

KIZÖLDÜL NEW YORK ÁLLAM A MEGÚJULÓK ÁLTAL

New York állam kormányzója, Andrew M. Cuomo 2021. január 13-án tartott beszédében több olyan projektet is felvázolt, amely a megújuló energiák hasznosításának kialakítási lehetőségét, és az így megtermelt áram transzportálását teszi lehetővé. A kormányzó az alternatív energiatermelésre úgy tekint, mint „fontos erkölcsi kötelesség és elsőrangú gazdasági lehetőség”. A program keretében nagyjából 12 400 MW-nyi új megújuló (napelemes-, szél- és vízerőmű) kapacitás jönne létre, ami képes lenne 6 millió háztartás szükségleteit is kielégíteni. Ráadásul a tervezett projektek több mint 50 000 új munkahelyet hoznának létre, és az államban egy körülbelül 29 milliárd USD-os befektetést jelentenének. New York állam 2021-ben 24 projektre köt majd szerződést. A tervek szerint ebből 23 darab napelempark lesz és egy vízerőmű, melyek együttes beépített kapacitása 2,2 GW-ot fog kitenni. A beruházások értéke eléri majd 2,9 milliárd USD-t, és nagyjából 3 400 új munkahelyet is teremt. Az állam a napelemes- és vízerőművek mellett a szélenergia hasznosítását is támogatja. A tervek szerint szerződés kötnek majd az Equinor Wind US LLC céggel, amelynek keretében két óriási szárazföldi szélerőműfarm is létesül, melyek összesített teljesítménye eléri a 2,49 GW-ot. Amennyiben a tervezett projektek megvalósítását sikerül véghezvinni, akkor New York állam teljes elektromos energiafelhasználásának több mint 50%-át már megújuló forrásokból lehet majd biztosítani. Ez pedig már egy nagy előrelépés lenne, hisz New York 2030-ra már a 70%-os arányt szeretné elérni.

NEW YORK MÁR KORÁBBAN IS ZÖLD ÚTRA LÉPETT

Coumo bejelentésére reagálva a New York-i Állami Energiakutatási és Fejlesztési Hatóság (State Energy Research and Development Authority, NYSERDA) felhívta a figyelmet arra is, hogy az állam néhány éve már megkezdte a zöld úton haladást. A NYSERDA elmondta, hogy 5 éve már PPP (public-private partnership) konstrukciókban megvalósult projekteknek köszönhetően 68 darab nagyteljesítményű megújulón alapuló erőművet helyezett üzembe. Ezek együttesen pedig 6,1 GW kapacitást és 12 milliárd dollárnyi befektetést jelentettek a térségnek.

BIZTOSRA MENNEK A BEFEKTETÉSEK SIKERESSÉGÉBEN

A szélerőművekre vonatkozó vállalást az NYSERDA szerint az is segíti, hogy az állam vállalatai biztosítani tudják a szélturbinák alkatrészeinek legyártását is. Emellett a megújuló energiát hasznosító erőművek üzemeltetéséhez és karbantartásához szükséges humánerőforrást is megfelelően felkészítik majd egy 20 millió USD-t képzési program keretében. Ezt a képzést szintén helyi szinten biztosítják majd a SUNY Stony Brook és a Farmingdale State Főiskolák segítségével. A zöld energia megtermelése mellett New York állam nagy hangsúlyt fektet az energiatárolásának technológiai fejlesztéseire is. Éppen ennek érdekében a New York (város) áramellátásáért felelős hatóság, a New York Power Authority (NYPA) megkezdte egy új 20 MW-os energiatároló rendszer megépítését New York északi részében. Ugyan ez lesz New York állam legnagyobb ilyen jellegű beruházása, de nem a legutolsó, ugyanis az elkövetkezendő évekre 1 GW-ra kötöttek szerződéseket. A NYSERDA állítása szerint a projektekkel nagyjából 1,2 millió háztartás számára tudják majd folyamatosan biztosítani a zöld áram használatát. A tárolás mellett az energia szállítására is nagy hangsúlyt fektetnek a New Yorkiak. A megújulók terjedésének támogatására az állam 250 mérföld hosszúságú új hálózatot épít majd ki.  Ez a projekt csaknem 2 milliárd USD-t emészt majd fel, viszont biztosítani tudja majd, hogy az elektromos hálózatok megbízhatóan működhessenek.  Az építkezések már meg is kezdődtek a NYPA 86 mérföldes Smart Path projektjével. Emellett New York pályázatot is hirdetett  az állam északi részén és Kanada irányából New York városába tartó fővezetékek kiépítésére vonatkozóan is.