Gigantikus napelemes projektek indulnak Afrikában

afrika-napelem-projekt

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Az Afrikai Napenergia-ipari Szövetség (AFSIA) a múlt hónap óta csaknem 2 GW-nyi új napelemes kapacitás létrehozását jelentette be. A kontinensen 18 ország új zöld energiatermelésen alapuló beruházást tervez, melyek egy része nemcsak napelemparkok létrehozására, hanem az energia tárolására is kiterjed. Afrika kimondottan jó adottságokkal rendelkezik a napenergia hasznosítása terén, így több ország is ebben látja gazdasági fejlődésének és a biztos energiaellátásnak a kulcsát.

NAGY NAPELEMES AFRIKAI PROJEKTEK

Az AFSIA június eleje óta eltelt 5 hétben összesen 1879 MW-nyi új napelemes és tárolós projektet hirdetett meg, mely 18 országot érint. A norvég Scatec fejlesztőcég kapta meg a megbízást arra, hogy Dél-Afrikában egy gigantikus projekt keretében 540 MW-nyi új napelem- és 1,14 GWh-nyi tárolókapacitás jöjjön létre. Ennek a projektnek a célja az, hogy egyrészt karbonsemlegessé tegye az ország energiatermelésének egy részét, másrészt pedig az, hogy csökkentse a kockázatát az amúgy is labilis hálózati meghibásodásoknak. A korábban említett 18 ország közé tartozik még Zimbabwe is, ahol ugyan tárolókapacitást nem terveztek be egyelőre, viszont egy 70 MW-os napelempark projekt már biztosan megvalósul. A listán még 3 nagy togói projekt is szerepel, melyek együttesen 225 MW-nyi új napelemes fejlesztést jelentenek. A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) sem marad ki a nagy karbonsemlegesítési programból. Két új létesítménye együttesen 200 MW-ot tesz ki, pont annyit, mint a Zambiában tervezett erőmű. Tanzániában szintén két nagy napelemes projekt indul majd el, melyek összesen 180 MW-ot tesznek ki. A Namíbiában tervezett beruházással pedig 111 MW-nyi új napelem-kapacitás jön majd létre.

afrika 
A fentiek mellett számos „kisebb” projekt is megvalósításra kerül Afrika országaiban:

  • Elefántcsontpart: 75 MW napelemes- és tárolókapacitás,
  • Niger: 60 MW-nyi napelempark,
  • Botswana: 50 MW-nyi napelempark
  • Madagaszkár: 20 MW-os napelempark projekt és 5 MWh-s tárolókapacitás,
  • Mozambik: 19 MW-os napelemes- és 7 MWh-nyi tárolókapacitás,
  • Burkina Faso: 17 MW-os napelempark
  • Szomália: 8 MW-os napelempark projekt és 2 MWh-s tárolókapacitás,
  • Mauritius: 8 MW-nyi napelemprojekt,
  • Burundi: 7,5 MW-os napelempark,
  • Sao Toméba és Principe: 550 kW-os napelemes rendszer.

A programban résztvevő országok között szerepel még Líbia is, ahol szintén jelentős beruházásokat terveznek, viszont még nem derültek ki részletek a projektről.

KIEMELT FONTOSSÁGGAL BÍRNAK A BERUHÁZÁSOK

A program sikerességében bízik az AFSIA, mivel a tagországok vezetése és áramszolgáltatói közreműködésükről biztosították a szövetséget. Afrikában kiemelt fontossággal bírnak ezek a projektek, mivel a helyi társadalom egyre szélesebb körben csatlakozik az elektromos hálózathoz, ami gyakran nem birkózik meg a terheléssel. A megfelelő megoldás az egyre növekvő igények kielégítésére pedig csak egy olyan technológia lehet, ami nem szennyezi a környezetet, viszont kellő mennyiségű energiát tud biztosítani. Ezért is esett a választás a napelemes rendszerekre és az energiatárolókra.