Napelemek alatt termelik a spárgát a franciák

uveghaz-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Amíg Magyarországon jobbára csak a mezőgazdasági tárolóépületek és feldolgozó üzemeknél alkalmazzák a napelemeket, addig a franciák igen példamutatóvá válnak argovillamosság területén. A napelemekkel kombinált növénytermesztésnek ugyanis számos előnye van, melyek még alig kerültek kihasználásra. Nézzük mire is jutottak Franciaországban!

KIMAGASLÓ TERMÉSHOZAMOK A NAPELEMEK ÁRNYÉKÁBAN

A legtöbbek képzeletében a napelemek olykor ellenségként tűnnek fel, ha a mezőgazdaságról van szó, hiszen úgy gondolják, hogy csak elveszik az élelmiszer termelésre alkalmas termőföldterületeket. Ez persze nem igaz, hiszen napelemparkokat többnyire csak rossz mezőgazdasági besorolású földekre telepítenek. Erre kontráz rá ugyanakkor az a megoldás, ami mind az energiatermelésnek, mind a növénytermesztésnek is helyet ad. A francia Tenergie nevű cég kezdetben hagyományos üvegházak kialakításával foglalkozott, majd 2017-ben áttértek napelemes rendszer telepítésére is. Négy évvel ezelőtt adták át első saját fejlesztésű napelemekkel borított üvegházukat a dél-franciaországi Mallemortban. Ez a projekt világított rá arra, hogy a két tevékenységet kitűnően lehet ötvözni. 2017-ben a létrehozott üzem mindössze 2,1 MW-os termelőkapacitással bírt. Most, négy évvel később pedig a komplett rendszer nagysága eléri a 33 000 m2-t. A kialakított „napelempark” nagyjából 700 háztartásra elegendő energiát képes megtermelni. Természetesen az előállított áramot helyben használják fel a növénytermesztés támogatására. A napelemes üvegházakban termelt Provence-i zöld spárga már az első évben 4 tonna/hektár hozamot produkált. A kimagasló termésértékek ellenére a Tenergienél úgy számolnak, hogy jövőre ez meg is duplázódhat. A franciák hasonlóan jó eredményekkel termelték még meg így a cukkinit, a fehérrépát és az édesburgonyát is. Az utóbbi évek folyamatos fejlesztéssel teltek. A kutatásokkal odáig jutottak, hogy a hagyományos üvegházakra jellemző 52%-os árnyékhatást a fényáteresztő napelemeknek köszönhetően 36%-ra csökkentették, amivel a talajon a fényeloszlás egyenletesebbé vált. A Tenergie 2021-ben már 615 MW napelemes termelőkapacitással bír, és az elkövetkezendő években  további 30 hasonló projektet akar végrehajtani.

A NAPELEMES ÜVEGHÁZAK ELŐNYEI

A napelemes üvegházaknak számos előnye van. A legnagyobb pozitívum a fentebb már említett párhuzamos termelés, vagyis az energia előállítása és a növények termesztése egy és ugyanazon területen. Az így kialakított napelemes rendszerek nem vesznek el feleslegesen mezőgazdasági területeket, a megfelelő tartószerkezetnek köszönhetően biztosítják az alattuk elhelyezkedő földterület további hasznosítását is. A napelemek tetőként kontrollálni tudják a földet érő napfény mennyiségét, így könnyedén meghatározható, hogy milyen növénykultúra helyezkedjen el az üvegházban. Az üvegházak alapvető funkciója, hogy egy jól szigetelt, a környezetnél magasabb hőmérsékletű helyiséget hozzanak létre, ami alkalmas a szezonon kívüli növény- és gyümölcstermesztésre. A hőszigetelő feladatot a napelemek is ellátják, sőt külső erőforrás bevonása nélkül a hidegebb időszakokban közvetve a hőtermelésben is közreműködnek a megtermelt energiával.