Ausztria már hulladékra telepít napelemeket

hulladeklerako-napelem-ausztria

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Az osztrákok ismét egy igen figyelemreméltó napelemes projektet hajtottak végre. Hulladékra, egészen pontosan egy már nem használt hulladéklerakóra telepítettek egy napelemparkot. Ráadásul ez a fotovoltaikus rendszer az ország legnagyobbja! Nézzük a részleteket...

KIHÍVÁST JELENTETT A TELEPÍTÉS

Az osztrákok kedvelik a kihívásokat, amiről tanúbizonyságot ad, hogy ahova csak tudnak (metróállomásra, szélerőművekre, stb.) napelemeket telepítenek. Jelen esetben is egy olyan projektről lesz szó, ami nem éppen szokványos, mégis rendkívül okos megoldás. Ausztria egy gigantikus napelemparkot építetett egy már bezárt hulladéklerakó helyére. A telephely területén történő alapozás egyedi megoldásokat igényelt, hogy véletlenül se bolygassák meg a már rekultivált talajréteget. Mindezért a napelem park szerelvény rendszereit betonalapokra helyezték el. A hagyományos cölöpöző, vagy talajcsavaros eljárás szóba sem jöhetett, mert különösen figyelni kellett arra, hogy a záró réteg és a hulladéklerakó föld alatti fóliája meg ne sérüljön. A telepítéshez a Schletter „FSDuo” ikercölöpös rendszerét alkalmazták, ami rendkívül gazdaságos a rövid telepítési időnek és a fesztávolságoknak köszönhetően. Az építkezés első ütemében összesen 34 600 modult szereltek fel a telephelyen kelet-nyugati tájolással.

OSZTRÁK CSÚCSDÖNTŐ A NAPELEMPARKOK KÖZÖTT

A hulladéklerakóra Ausztria legnagyobb napelemparkja épül meg, amely ha elkészül 15 MW teljes kimenő teljesítménnyel fog rendelkezni. Az építés első üteme már le is zárult. Ez a hatalmas fotovoltaikus rendszer éves szinten nagyjából 10,96 GWh napenergiát állít majd elő, amely körülbelül 3 400 háztartás fogyasztását tudja majd kielégíteni. Az építkezés még folyamatban van, még 10 400 darab napelem telepítése van hátra míg elérik a 15 MW-os méretet. A napelemfarm különlegessége még, hogy napelemmodulokat kelet-nyugati tájolással helyezték el, így a termelésük osztott, de folyamatos lehet. Az erőmű üzemeltetéséért az osztrák villamosenergia-társaság, a VERBUND és az OMV AG felel. Az építés második szakaszát még az év vége előtt be kell fejezni.

TOVÁBBI SZOKATLAN PROJEKTEK AZ OSZTRÁKOKTÓL

A Wien Energy jelenleg is egy újabb óriási napelem park megépítésén dolgozik, ami szintén egy nem szokványos megoldásnak tekinthető. A főváros a korábbi sóder-lerakójának helyén tervezi kialakítani legújabb napelemparkját. Az építkezés során több, mint 25 000 napelemet fognak telepíteni, ami 11,5 MW kapacitással fog rendelkezni. Ráadásul a klasszikus napelem panelek mellett 500 darab kétoldalas (bifaciális) modult is fel kívánnak használni.