Csatornák fölé telepített napelemekkel harcol Kalifornia a szárazság ellen

a-csatornak-fole-telepitett-napelemeknek-szamos-elonye-van

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Egyszerre szolgálja a vízvédelmet, és termeli majd a zöld áramot az az öntözőcsatornák fölé telepített napelemrendszer, amelynek építését októberben kezdik meg Kaliforniában.

Kalifornia földrajzi adottságai és mezőgazdasága sajátságos abból a szempontból nézve, hogy a hó és az eső leginkább az állam északi részén esik a téli időszakban, a vízfelhasználás 80 százaléka azonban a déli régióban, a nyári hónapok alatt történik. Éppen ezért Kaliforniában alakították ki a világ legnagyobb csatornarendszerét, hogy a lehulló csapadékot a megfelelő helyre juttassák - útközben viszont a víz egy része elpárolog.

Erre kerestek megoldást, amelynek eredményeként megszületett az öntözőcsatornák fölé telepített napelemrendszer ötlete, ami hamarosan valósággá válik. A Nexus Projektnek (Projekt Nexus) elnevezett 20 millió dolláros beruházás keretében a csatornák fölé csaknem 2,5 kilométer hosszan napelemeket helyeznek el, amelyek amellett, hogy elektromos áramot termelnek, megakadályozzák a víz elpárolgását.

Csökkenő párolgás, javuló vízminőség

Egy 2021-ben készült megvalósíthatósági tanulmány kimutatta, hogy ha a teljes, mintegy 6500 kilométer hosszú csatornahálózat napelemekkel lenne fedett, akkor 13 gigawattnyi zöld áram termelődne, ami Kalifornia energiaigényének a hatodát fedezné. Emellett évente 227 millió köbméter víz párolgását előzné meg, ami felhasználható akár öntözésre, akár a lakosság ellátásra.

Egy ilyen rendszer azonban nemcsak az aszály elleni küzdelemben hatásos, hanem a vízminőséget is javítja az algásodás mértékének csökkentésével. A vízfelület hűtő hatása miatt pedig a napelemek túlmelegedése is elkerülhető.

Attól még messze vagyunk, hogy a teljes csatornahálózat felett kiépítsék a napelemrendszert, de a kísérleti projekt a fent említett 2,5 kilométer hosszú szakaszon októberben indul, és várhatóan 2023 végére fejeződik be. Amennyiben a rendszer hatékonyan fog működni, a későbbiekben bővíteni fogják.

Indiában már sikerrel alkalmazzák

Az Amerikai Egyesült Államokban Kalifornia lesz az első, ahol alkalmazzák ezt a technológiát, ugyanakkor a világ másik felén már évek óta működik hasonló rendszer. Indiában először 2015-ben indítottak egy kisebb tesztprojektet Gujarat régióban, majd szerte az országban valósultak meg hasonló fejlesztések, beleértve a Narmada folyóból kiinduló csatornahálózatot. Utóbbi beruházás mára képes akár 100 MW áramot termelni, amelyet a gazdák használhatnak fel az öntözési időszakban, amikor megnő az energiaigényük. Amennyiben ők nem tudják hasznosítani az áramot, akkor az a közhálózatba termelődik.

 

(Forrás: theregister.com)