Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A nyarak egyre melegebbek, és egyre többen használnak légkondicionálót, hogy hűvösen tartsák a lakást. A berendezések működtetése azonban rengeteg energiát igényel, és jelentős mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Egy Bill Gates által is támogatott startup azonban megmutatta, hogy lehet ezt másképp csinálni.
Egy forró nyári napot a legjobb egy légkondicionált helyiségben átvészelni. Mivel a hőség egyre elviselhetetlenebb, egyre többen használnak klímaberendezést, hogy hűvösen tartsák a lakásokat, épületeket. Igaz, hogy ettől az egyéni komfortérzet nő, a bolygónak viszont nem lesz jobb. Sőt, egy felmérés szerint jelenleg a légkondik felelnek az üvegházhatású gázok kibocsátásnak 4 százalékáért. Valójában tehát csak még melegebb lesz, ami miatt még többen fognak ilyen berendezést működtetni. Bele is kerültünk az ördögi körbe, de hogyan lehet kilépni?
Vagy azt mondjuk, hogy holnaptól senki nem kapcsolhatja be a légkondiját, ami, lássuk be, elképzelhetetlen, vagy azt, hogy megpróbáljuk környezetbarátabbá tenni a technológiát - ebben már több a potenciál.
Úton a fenntarthatóság felé
A légkondicionálók ma már sokkal kevésbé ártalmasak, mint korábban, hiszen az egykor hűtőközegként használt halogénezett szénhidrogéneket - amelyek az ózonréteget károsították - kiváltották más anyagokra. Ugyan az ózonrétegre ezek nincsenek hatással, a globális felmelegedésben sajnos komoly szerepet töltenek be.
A klímaberendezések működtetése évente, globális szinten csaknem 1 950 millió tonna szén-dioxid kibocsátással jár, ebből a hűtés 531 millió tonnáért felel, a levegő párátlanítása pedig 599 millió tonnáért. A maradék 820 millió tonnát a hűtőközeg szivárgása, valamint a berendezések gyártása és szállítása során kibocsátott szén-dioxid teszi ki. Amennyiben tehát nem szeretnénk lemondani a légkondiról, el kell érni, hogy kevesebb káros anyagot bocsásson ki. A Blue Frontier nevű startup éppen ezen dolgozik, munkájukat a Bill Gates által alapított Breakthrough Energy Ventures 20 millió dollárral támogatja.
Kevesebb energia, tisztább levegő
A startup által megalkotott berendezés felépítése merőben más, mint a hagyományos légkondiké. Egy speciális nedvszívó anyag van benne, ami nemcsak eltávolítja a levegőből a párát, de fertőtlenítő hatásának köszönhetően tisztítja is. A hűtőközeg mennyisége is jóval kisebb, ami valójában nem is a levegő hűtésére szolgál, hanem a nedvszívó anyag sókoncentrációját szabályozó hőszivattyú működtetésére. Mindezeknek köszönhetően a Blue Frontier légkondija kevesebb energiát használ, így sokkal kevésbé járul hozzá a klímaváltozáshoz - akár 85-87 százalékkal kisebb mértékben, mint a hagyományos rendszerek.
A berendezés az energiát tárolni is tudja, és akkor használja fel, amikor arra szükség van. Ez pedig kulcsfontosságú kérdés egy olyan elektromos hálózatban, amelyben egyre növekszik a megújuló energiaforrások részaránya. A szél és a nap köztudottan időszakos energiaforrás, emiatt a termelési és fogyasztási csúcsok nem feltétlenül esnek egybe. Az energia tárolásával azonban ezek a csúcsok kiegyenlíthetők, a hálózat így stabilabbá, hatékonyabbá válik.
Pár éven belül bárki számára elérhető lesz
A projekt egyelőre a tesztfázisnál tart, 2023-ig több épületbe is beszereli a csapat a légkondicionálókat, hogy lássák, hogyan teljesít élesben a rendszer. A tervek szerint 2025-ben kerülnek kereskedelmi forgalomba az első darabok, szélesebb körben pedig 2026-ban vagy 2027-ben lesz elérhető.
(Forrás: cnbc.com)