Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
A klímaváltozást ma már nem lehet letagadni, hatásait mindenkit érezheti a saját bőrén, mégis mindenki máshogy viszonyul a kérdéshez. Vannak, akikből félelmet és aggodalmat vált ki, mások dühöt vagy tehetetlenséget éreznek a téma kapcsán. Az UNICEF Magyarország arra volt kíváncsi, a fiatalabb generáció hogyan vélekedik a jelenségről.
Saját kényelmüket is feláldoznák a fiatalok a fenntarthatóság érdekében
A Publicus Research az UNICEF Magyarország megbízásából idén júniusban több mint kétezer 13-25 év közötti magyarországi fiatal bevonásával mérte fel, milyen hatással van a klímaváltozás ennek a generációnak a tagjaira, hogyan gondolkodnak a jelenségről. Az online kérdőíves kutatás nem várt eredményeket hozott. A felmérésből kiderült, hogy:
- A fiatalok 90 százaléka valamilyen mértékben szorongást él meg a klímaváltozással kapcsolatban, 33 százalékuk pedig kimondottan erőteljesen szorong.
- 60 százalékuk rendszeresen, 15 százalékuk pedig napi szinten foglalkozik a témával, ebből is látszik, hogy komoly jelentőséget tulajdonítanak neki.
- A megkérdezettek háromnegyede a saját kényelmét is feláldozná a fenntarthatóság érdekében.
- A válaszadó fiatalok 35 százaléka számára jelenleg a klímaváltozás a legfontosabb, 21 százalékuk számára pedig a második legfontosabb kérdés, amelyet az olyan kríziseknél is súlyosabb problémának látnak, mint az ukrajnai háború vagy a szegénység.
A felmérés rámutat arra is, hogy a klímaváltozás a képzettebb fiatalokat érdekli a leginkább - 50 százalékuk első helyen említette ezt a problémát -, a nem tanuló, legfeljebb szakiskolát végzetteket pedig a legkevésbé - nekik csupán 11 százalékuk tartja ezt a legfontosabb problémának. A tanulmányoktól és szociális háttértől függetlenül azonban egyöntetűen elfogadják a klímaváltozás tényét, alig egy százalék mondta magát szkeptikusnak.
Félnek és tehetetlennek érzik magukat
Az UNICEF a felmérésben arra is kíváncsi volt, milyen érzelmeket vált ki a klímaváltozás a fiatalok körében, amelynek kapcsán a következő eredmények születtek:
- A hazai fiatalok csaknem 60 százaléka félelmet és aggodalmat, harmaduk pedig kimondottan dühöt él át a klímaválsággal kapcsolatban, tehetetlenséget 53 százalék, nyugalmat viszont mindössze 9 százalék érez.
- A kilátások tekintetében mindössze 15 százalék mondja magát optimistának. 51 százalék, vagyis a fiatal korosztály több, mint fele nem bízik benne, hogy el lehetne kerülni a nagyobb bajt, 20 százalék pedig erősen pesszimista.
A megkérdezettek messze túlnyomó többsége, 90 százaléka úgy érzi, hogy már ma, a személyes életében is találkozik a klímaváltozás hatásaival. Reménykeltő azonban, hogy mindezt nem akarják tétlenül nézni, hiszen szinte a teljes korosztály személyesen is hajlandó lenne tenni a klímaváltozás hatásainak mérséklése érdekében. Mindössze 3 százalék nyilatkozott úgy, hogy nem gondolja, hogy ez az ő felelőssége lenne.
A válaszadók fele mindenképpen kész arra, hogy személyes áldozatot hozzon és feladjon a kényelméből, további 26 százalék pedig nyitott lenne erre abban az esetben, ha mindenki más is hasonlóképpen cselekszik.
Szintén lényeges visszajelzés, hogy a magyar fiatalok csaknem háromnegyede kifejezetten elégedetlen azzal, amennyi információhoz az oktatási rendszeren keresztül jelenleg jutnak a témával kapcsolatban és még többen, 84 százalékban érzik úgy, hogy szeretnének több tudást kapni az iskolában a klímaváltozásról és a fenntarthatóságról.
(Forrás: unicef.hu)