Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Május elején újabb termelési rekord született a magyarországi naperőművek által. Ez mondjuk nem meglepő, hiszen hazánkban is évről évre több napelemparkot kapcsolnak a hálózatra, ami lehetővé teszi, hogy minél nagyobb arányban hasznosítsuk a napenergiát a fosszilis energiahordozók helyett.
ÚJ CSÚCS AZ ENERGIATERMELÉSBEN
Idén, május 9-én, vasárnap délután a hazai napelemparkok termelése 1426,40 MW volt, ami új csúcsot jelent Magyarországon a napelemmel termelt energia esetében. Sőt e nap délutánján a teljes hazai villamosenergia-termelés legnagyobb részét (több mint 37%-át) a naperőművek adták. A korábbi csúcsot is szintén idén, április 5-én, húsvét hétfőn állították be. Akkor ugyancsak a kora délutáni órákban a napelemparkok termelése közel 1407 MW volt. Amennyiben ezekhez hozzávesszük még a háztartási méretű kiserőműveket (HMKE) is, akkor a számok még elképesztőbbek. Az 50 kW alatti rendszerek valós idejű termelési adataira csak becslések állnak rendelkezésre, de az ideális viszonyokat figyelembe véve biztosan több száz megawattal egészítették ki az ipari méretű naperőművek által előállított mennyiséget. Fontos tudni, hogy a naperőművek termelése csak ritkán közelíti meg névleges teljesítményüket, optimális esetben is csak 70-90%-on teljesítenek, e feletti értéket csak rendkívül optimális hőmérséklet és napsugárzás mellett lehet mérni. A hazai napelemkapacitás már 2020. végén átlépte a 2 GW-ot, amiből 1407 MW-ot tettek ki a napelemparkok és 642 MW-ot a háztartási méretű napelemes rendszerek.
ÍGY ALAKULT MÁJUS 9-ÉN A TERMELÉS
A Mavir méréseit a hazai erőművi termelés tüzelőanyag szerinti bontása szerint az új rekord bekövetkezésének napján az alábbi grafikon mutatja (a HMKE-k termelése nélkül):
Az ábrán jól látható, hogy a napelemparkok termelése (sárga) a reggeli óráktól indul növekedésnek. A napenergia-termelés felfutásával egy időben a Paksi Atomerőmű (sötétkék) termelését kellett némiképp csökkenteni, hogy a hálózati stabilitás megmaradjon, de a szükségletek maximálisan kielégítésre kerüljenek. E folyamatok következtében a napelemparkok termelése május 9-én 9:30-tól 15:30-ig magasabb volt, mint az atomerőműé. Azt érdemes tudni, hogy a villamosenergia-felhasználás hétvégente mindig alacsonyabb, mint hétköznapokon, mivel ilyenkor sokan a háztartásukon kívül, a szabadban töltik az időt. Így volt ez május 9-én is. A vasárnapi rendszerterhelés csupán 50%-a volt a pénteki hasonló napszaki adatokénak.
MIVEL JÁR A NAPERŐMŰKAPACITÁS DINAMIKUS NÖVEKEDÉSE?
Az egyre növekvő napelempark-állomány termelékenységét csupán az időjárás befolyásolja. Ezek a naperőművek nem rendelkeznek belső szabályozóval, ezért a hazai erőművi termelés többi részelemét kell hozzáigazítani ahhoz, hogy a hálózat stabil maradhasson. Fontos szerepe van ebben még a Mavirhoz kötelezően benyújtandó termelési terveknek (menetrendek) is, hogy minél jobban becsülhető legyen a szükséges beavatkozás és az esetleges eltérések mértéke. A differencia azonban a kapacitások bővülésével egyre nagyobbá válik. Az időjárás alakulása miatt az átviteli rendszerirányító az előre lekötött szabályozási tartalékokkal kezeli a helyzetet. Leegyszerűsítve ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy eltérés esetén a szerződtetett erőművek a változás függvényében növelik vagy csökkentik termelésüket a stabilitás érdekében.