Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Alaszkáról a zord, hideg időjárás, a havas táj jut mindenkinek először eszébe. Mindezért elképzelhetetlennek is tűnik, hogy az USA legészakibb államában egy igen komoly napelemes rendszert hoztak létre. Mindez azzal magyarázható, hogy a napenergia használata mára olyan széleskörűen elterjedt, és mindenütt bizonyított, hogy még a legkedvezőtlenebbnek tűnő feltételek mellett is megfontolandó beruházásnak számít.
NAPELEMPARK A SARKKÖRÖN
Az alaszkai Anchorage-től nem messze a csípős hidegben igen feltűnő látványt nyújtanak azok a napelemek, amelyek nemrég kerültek telepítésre. Ez jelenleg az állam legújabb és egyben legnagyobb napelemes rendszere. Valóban nem túl optimálisak itt a feltételek, hisz a Nap kedvező időjárás idején is csak 9 órától világítja be a hegyekkel övezett területet, és a sarkkör környezetében a napsütéses órák száma is viszonylag elenyésző. Ezt pedig csak tetézi a borongós időjárás és a heves hóviharok. Az itteni napelemparkoknak egyik legnagyobb ellenfele a hó. Ezeken a területeken ugyanis átlagosan 2,2 méter hó esik évente, így a napelemeket gyakran vastag hó- és jégtakaró borítja be. Ezek alapján azt mondhatnánk, hogy a napenergia termelés valószínűtlennek, vagy legalábbis merész vállalkozásnak tűnik. Mégis többek közt ez a napelemfarm a bizonyíték arra, hogy szinte bárhol jó befektetés ebbe a megújuló energiatermelési ágba fektetni. A napelemparkot a napenergia területén nagy tapasztalattal rendelkező Renewable IPP vállalat építette fel 4 ha-on. A napelemes rendszert több ütemben hozták létre, először kísérleti jelleggel két 70 kW-osat építettek meg, majd látva sikerüket tovább bővítették. Ezzel jelenleg a park 1,3 MW beépített teljesítménnyel bír. Előzetes becslések szerint a rendszer 1,35 MWh-s termelésre lesz képes évente, ami nagyjából 120 háztartás ellátását jelenti. A Renewable farmja ugyan a legnagyobb Alaszkában, de nem a legészakibb! Például a Golden Valley Electric Association (GVEA) fairbanks-i, 1,2 ha-os farmja a sarkkörön túl 300 km-re fekszik.
DE MIÉRT IS VOLT SZÜKSÉG PONT ITT ERRE A BERUHÁZÁSRA?
A klímaváltozás a sarkvidék környékét igen érzékenyen érinti, sőt egyes esetekben sokkal súlyosabb hatásai vannak, mint a Föld más pontjain. Mint tudjuk ennek a folyamatnak a legfőbb kiváltója a fosszilis energiahordozók intenzív használata. Bár Alaszka bővelkedik olajmezőkben, mégis a kedvezőtlen hatások kiküszöbölése érdekében az államnak is lépnie kell a fenntarthatóbb és egészségesebb jövő felé. Emellett két további indok volt arra, hogy belevágjanak ebbe a beruházásba. Egyrészt a napfény, mint korlátlanul rendelkezésre álló erőforrás, másrészt az elektromos energiaárak. Utóbbi indokot úgy érthetjük meg legjobban, ha tisztában kerülünk azzal, hogy Alaszkában az áram ára az Egyesült Államok átlagának nagyjából duplája. Ez pedig megalapozta az érdeklődést a zöld, ingyenes energianyerési lehetőség iránt. Az ilyen hihetetlennek tűnő helyeken telepített napelemparkok sikerességét látva biztosak lehetünk abban, hogy a technológia fejlődése és terjedése töretlenül folytatódik. Jelen eset is kitűnő példa arra, hogy a napelemek biztosítani tudják az ingyenes áramot ott, ahol a legnagyobb szükség van rá, ráadásul mindezt fenntartható és környezetbarát módon.