Most már tudom mit jelent – szakkifejezések magyarázata

napelem-fogalmak

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Jelen cikkünk a napelemipar sajátos elnevezéseinek (szakzsargon szavainak és kifejezéseinek) értelmezését kívánja elősegíteni. Ez a szakma ugyan alapvetően a villamosenergia-iparhoz tartozik, mégis jelen vannak benne olyan szakkifejezések, melyek nem tartoznak a mindennapi villanyszerelési szakszótárba. Ezek többsége a félvezető iparból, illetve a meteorológiából származnak, de vannak olyanok is melyeket „maga a napelem ipar” teremtett meg, fejlődése során. A megfelelő rendszerek felépítéséhez fontos, hogy a szakma szakkifejezéseit pontosan értsük, és munkánkban alkalmazzuk. A terjedelem korlátai miatt sajnos nem tudunk minden fogalmat részletesen kifejteni, ezért most csak a leggyakrabban előforduló szakszavakkal foglalkozunk. Szerző: Véghely Tamás napenergia szakértő, az EU-Solar Zrt. szakmai tanácsadója

A NAPELEMIPAR SAJÁTOS SZAKMAI JELÖLÉSEI ÉS EZEK ÉRTELMEZÉSE

Elsőként kezdjük is a wattpeak (Wp) értelmezésével, mert a legtöbb és leggyakoribb félreértés talán itt mutatkozik. A napelemek gyártásának befejeztével a névleges adatok (mechanikai és villamos) a napelem hátán lévő adattáblán, és az adatlapon (katalógus) kerülnek rögzítésre. Itt olvasható az „energetikai” tulajdonságként megjelölt teljesítmény (P, Watt) is. Az index jelölésben a „p” ugyan csúcsot (peak) jelent, de ez egyáltalán nem a napelem csúcsteljesítménye. Egészen pontosan ez a szabvány szerinti „csúcs” napsütési erősségben (azaz 1000 W/m2, esetén) mérhető névleges napelem teljesítmény. Ez megfelel az STC (szokványos szabványos) feltételekkel mérhető értéknek. Image removed.

  1. ábra: A „wattpeak” helyes értelmezése

STC – PTC – Real A következőkben az STC – PTC – Real fogalmakkal foglalkozunk. A napelemipar fejlődéséhez elengedhetetlenül szükséges az egyértelműség, azaz azonos fogalmak egységes használata. Ezért született meg az STC (standard condition) fogalma, hogy bárhol is történjen a napelem gyártása, a teljesítmény (Wp) feszültségek (Vmp, Vmpp, Voc) és egyéb villamos paraméterek értelmezése ugyanaz legyen. A gyakorlati élet azonban egyéb meglepetéseket is tartogatott. Az STC szabványosított labor körülményeket jelent. A PTC értelmezéséhez, az időben egy kissé vissza kell lépnünk. Az 1990-es években Sacramento (CA, USA) volt az egyik legnagyobb napenergia alkalmazó. A SMUD (a legnagyobb kaliforniai áramszolgáltató) Davisben működtetett egy 1 MW-os kísérleti telepet (PVUSA), ahol a világ több, akkori gyártójától származó napelemeket vizsgálták természetes körülmények között. Tapasztalataik szerint, a növekvő modul hőmérséklet:

  • Csökkenő teljesítményt jelent,
  • A PVUSA telepen mért adatokat összehasonlították az STC feltételekkel várható adatokkal (PTC),
  • A PTC adatok alacsonyabbak az STC adatoknál mintegy 87-92%-kal,
  • Egy kristályos napelem esetén ez mintegy 12% veszteség,
  • Ezért egy 100 Wp (STC) napelem valójában csak 88 W-os-ként kezelhető a gyakorlatban.

  1. ábra: A PVUSA telepén rögzített mérési adatok 1998-ban
HOGYAN SZÁMOLJUK ÁT AZ NOCT ADATOKAT A PTC ÉRTELMEZÉSRE A CEC SZERINT?

Tcell_PTC = 20 + 1,389 * (NOCT – 20) * (0,9 – η) η = PSTC/(1’000 W/m2) / area. PPTC = PSTC * [1 + CT * (Tcell, PTC − 25°C)] T – hőmérséklet (°C) η – hatásfok (STC) PPTC – a PTC szerint értelmezett teljesítmény Példaként bemutatunk egy átszámolt értéket: Hanwha Q CELLS QPRO-G3-BF-265 Solar Module, Polycrystalline, 265W, 60 Cells, Black Frame Cut Sheet. A katalógus szerinti névleges teljesítmény 265 Wp.  Az átlagos értéke: 267,5 W   - STC szerint 197,1 W   - NOCT szerint Ez mintegy 23%-os eltérést jelent (Az STC és PTC szerinti értékek gyártótól, típustól függően eltérést mutatnak). A Tk (hőmérsékleti együttható) nagymértékben befolyásolja az energiahozamokat. A veszteségeket a következő képlettel számolhatjuk: Teljesítmény veszteség_NOCT (%)= T COEFFICIENT X (NOCT – 25 ºC) Az értékek átszámítása Hogyan tudjuk átszámolni az NOCT-hez tartozó maximális teljesítményt (P_max_NOCT) az STC, NOCT és Tk_Pmax adatok felhasználásával? Első lépés: Tekintsünk egy 260 W-os napelemet. (Tk_pmax = - 0,42%/°C), (G0 = 1000W/m2). Első lépésben a Pmax-ot változatlan besugárzással számoljuk. Pmax STC * (NOCT-25°) * Temperature coe­fficient of Pmax = 260 W*[100%+(46°C-25°C)* (-0,42%/°C)] P_max_NOCT_G0  = 237,068W Második lépés: Átszámoljuk a sugárzás értéket 800 W/m2 értékre. 237,068 W*(800/100) = 189,6544 ≈ 189,7 W Tehát egy STC szerinti 260 Wp-os napelem NOCT adatokkal 189,7 W-os nak tekinthető. A californiai Energia Bizottság (CEC), honlapján (eligible list) komoly segítséget nyújt a kivitelezőknek és beruházóknak. (A GoSolarCalifornia táblázatban, közel 16000 napelem PTC tesztjének adatait találhatjuk.) NOCT  - STC táblázat Néhány napelem adatait a következő táblázatban találhatjuk. Taipo 260 W solar module Power Output under STC and NOCT

  1. ábra: Taipo napelemek átszámított értékei

Canadian Solar CS6K-260|265|270|275W Modules All panels in the CS6K series deliver NOCT Max Powers over 70% of their STC Max Powers.

  1. ábra: Canadian Solar napelemek átszámított értékei

Az STC és NOCT közötti jelentős eltérések lehetnek az okai a rendszerek oly gyakori, helytelen méretezésének. Egy 5 kWp (DC, STC) napelem rendszerhez nem javasolt 5 kW-os invertert alkalmazni, mert jelentősebb veszteségek léphetnek fel. Amennyiben kissé túlterheljük az invertert (a megengedhetőség határain belül) javulhat az energia hozamunk.

A HATÁSFOKRÓL ÁLTALÁBAN, EU HATÁSFOK, CEC HATÁSFOK, INVERTER

A hatásfok értelmezése is több problémát vet fel. Fizikai (energetikai) értelemben a hatásfok egy egyszerű hányados, egy kimenő és bejövő paraméter (energia, teljesítmény) hányadosa, értéke rendszerint kisebb, mint egy. A napelemes rendszerek inverterei esetében azonban nem számolhatunk ilyen egyértelműen, mert az inverter hatásfoka a karakterisztikájától függően a mindenkori leterheltség szerint alakul. Ez széles tartományban is mozoghat (20-130%) amiatt, hogy a napelemek reggel és este lényegesen kevesebb energiát adnak. A hatásfokot napszakonként változó súlyozással több tényezőből érdemes összeraknunk. Az EU hatásfok a következő képlettel számol.

  1. ábra: Az Euro hatásfok súlyozási együtthatói

Az η [eta] jel indexében szereplő számok az inverter maximális kiterheltségének függvényében, (5%, 10%, stb), az ehhez tartozó hatásfokot mutatják. Az együtthatók, a napszaki súlyozási tényezők. Az adatokból látszik, hogy az inverter „a munkaidejének” zömében 50%-os kiterheltséggel működik. Image removed.

  1. ábra: Súlyozási együtthatók a CEC és az EU értelmezésében.

Adatlapok – a nyomtatás és a valóság Az adatlapokból eredő (esetleges) problémát egy valós példán keresztül kívánjuk bemutatni (India 10 MW projekt).

  1. ábra: Egy napelemes energia – veszteség rendszer adatai

Az ábra a rendszer feltételezett veszteségeit mutatja be, háromféle módon számolva. A baloldali rész a gyári adatokon alapul. A középső rész valós mérési adatokon alapul. A jobboldali ábra esetében a kirívóan eltérő „gyári adatokat” korrigálták kissé. Még így is nagyon pregnáns a különbség.

  1. ábra: Az előbb bemutatott napelemes rendszer korrigált adatai

Mindez felveti a gyártói adatok szavahihetőségének kérdését. RFID A napelem gyártása tovább automatizálódott. Bevezették a rádiófrekvenciás azonosító elhelyezését.

Image removed.

  1. ábra: RFID azonosító

GFDI A GFDI eszköz földelési hiba jelző és megszakító. Az eddigi legnagyobb napelemes rendszer tüzeket a földelési hiba jelzők nullponti hibája okozta (blind spot). BOL beginning of Life (a kezdet) A napelem paramétereit a kezdeti állapothoz érdemes hasonlítani. Ezért a telepítés befejeztével javasolt felvenni a kezdeti adatokat. EOL end of life (az élettartam vége) A napelemek elöregedése után (a pontos időtartam nem ismert) az erőművet lebontják, és a hulladékot újra hasznosítják. LILT low intensity low temp A LILT az STC hez hasonlóan egy feltételrendszert jelent. Alacsony megvilágítottság, alacsony hőmérséklet. Elsősorban az űrben működő eszközökre vonatkozik de sarkkörök környékén is érdemes figyelembe venni. LeTID (light and elevated temperature degradation, fény és magas hőmérséklet) A LeTID a LID (light induced degradation, fény hatására történő típusú) degradáció egyik különleges változata. Az SC II egy szabványvizsgálat (Safety Class II, Schutzclasse II), a kettős szigetelés meglétének vizsgálata. Ma már kötelező minden esetben. Hasonlóképpen az IEC 61646 és IEC 61215 standard vizsgálatokhoz. A PID a napelemek egyik halálos hiba jelensége, potenciál indukált degradáció. Minél magasabb a rendszer string feszültsége (Vsys megengedett) a hiba annál gyakoribban jelentkezik. Ammonia free A napelemes rendszerek gyakorta pajták, állattartó telepek istállóira vannak elhelyezve, mert ez kényelmes, van elég hely. Igen ám, de az állatistállók környékén az agresszív gázok koncentrációja sokkal magasabb. Elsősorban az ammónia (szalmiák, NH3) veszélyes, ami gyors korróziót okoz. Éppen ezért a napelemgyártók kifejlesztették az ellenálló típust, ami az ammonia free minősítést kapott.

HASZNOS TANÁCSOK
  • Az izolált labor körülmények nem mindig tükrözik a valóságot!
  • Az adatlapok sok esetben nem korrektek, félretájékoztató adatokat találhatunk.
  • Meg kell tanulni az adatlapot „helyesen olvasni”.
  • Bátran válogassunk a gyártók között, … hosszú távon megéri!
  • Érdemes elmélyedni a napelem és a rendszer paramétereinek tanulmányozásában, ezzel akár 30-40% több hozamot érhetünk el.
  • Nem mindegy, hogy STC, PTC, vagy NOCT feltételekkel számolunk.
  • Minél kisebb az NOCT (vagy Tk_Pmax) annál kevesebb a veszteségünk.
  • Gondosan ellenőrizzük a telepítési környezetet.
    • Helyszín, hely, pozíciók megválasztása
    • Terület, terepi viszonyok
    • Klíma besorolás (Geiger-Köppen) és helyi klíma
    • Besugárzási viszonyok az adott területen (valós adatok!)
    • Jogszabályi környezet, KÁT, visszavételi tarifák,
    • Hálózatra csatolási szerződés (!)
    • A jogszabályok időbeni stabilitása
    • Hozam monitorozás
    • KarbantartásokCsak minősített napelemet vásároljuk (minimum elvárások IEC 61646, IEC 61215 CS II minősítések megléte)
      A NAPELEMES RENDSZER FŐBB RÉSZEI ÉS ALAPVETŐ ÖSSZEFÜGGÉSEK
      Egy összegző, rendszerező áttekintéssel folytatjuk sorozatunkat. A napelemes energiaátalakítási folyamat különféle egységeit, és eszközeit illetően, többféle vélemény ismert, hogy melyek a legfontosabb vagy legkritikusabb elemek. Mivel a teljes átalakítási folyamat egyetlen rendszer, valójában egyetlen soros lánc, ezért energetikai szempontból, bármely elem meghibásodása meghiúsíthatja az átalakítási folyamatot. Ezért mindig célszerű a teljes átalakítási láncot áttekinteni. A napelemes rendszereket sokféleképpen lehet vizsgálni, áttekinteni, vagy elemezni. Pénzügyi, környezetvédelmi, energetikai, vagy társadalmi szempontok szerint tekintve, más-más képet kapunk, az áttekintés súlypontja tükrében. Ezek a tükörképek lényegesen eltérhetnek egymástól, olyannyira, hogy némely esetben egymásnak ellentmondó következtetések és felszínre kerülhetnek. Mint oly sok esetben, most is javasolt, a legkomplexebb távlati cél szem előtt tartásával, egy kompromisszumos megoldást keresni. Mint említettük elsősorban műszaki jellegű, rendszertechnikai áttekintést teszünk, kiemelve néhány főbb elemet, de tulajdonképpen a lánc minden elemét – ha csak vázlatosan is – de érinteni fogjuk. Első rátekintésre az alábbi főbb elemeket választhatjuk ki:
      • Napelem
      • Inverter
      • Kábel
      • Csatlakozók
      /Megjegyzés: A gyakorlatban mintegy 10-15 féle rendszertípust ismerünk, természetesen ezek, felépítésben és eszközállományban is különböznek./ A lényeg, és ami minden rendszerben szinte 100 százalékban közös, hogy az átalakítási láncban lévő elemek, soros kapcsolatban vannak. A napelemes rendszer egységeit egymáshoz képest méretezni kell. Ezért, egy adott rendszer egységei – például bővítés esetében - általában nem cserélhetők tetszés szerint. A változtatást is meg kell tervezni. Fontos? – Nem fontos? Ha a teljes energiaátalakítási folyamatot tekintjük, akkor bizony a rendszer elemeink, sőt a kiemelt fontosságú rendszerelemek száma - ennél a 4 kiemelt fő elemnél - lényegesen több. Sajnos sok - köztük komolyabb szakértelemmel bíró - kollegánk ezt nem így gondolja, nem vesznek tudomást ezekről. Lássuk be ismét a nyilvánvaló tényt, hogy a megtérülési mutatók alapja, a rendszer energiahozama. Ebben a teljes energiaátalakítási folyamat minden tárgyi elemének szerepe van, és –talán egyesek számára meglepő – de számos olyan rendszereleme is van, mely úgymond „nem látható”. Nézzük akkor a teljes listánkat. Ez az áttekintésünk még egy későbbi alkalommal is hasznos lehet, amikor majd a napelemes rendszerek hibáit kezdjük el tárgyalni. A napelemes energiaátalakítási rendszerfolyamat tárgyi eszközei:
      • Energia forrás(ok) napelem (genset, szélgenerátor, vízzel működő generátorok, stb.,)
      • Inverter (ek) transzformátor
      • Töltésszabályozó
      • Akkumulátorok
      • Fogyasztók
      • Állvány és rögzítő elemek
      • Kábel
      • Csatlakozók
      • Távadat feldolgozás (többféle)
      • Kiegészítők
        • Védelmi rendszerek
        • Érintésvédelem
        • Földelés
        • Villám és túlfeszültség védelem
        • vagyonvédelem
      Nem tárgyi elemek:
      • Elhelyezés, pozíció
      • Éghajlati körülmények (napsütés, napfénytartam, intenzitás)
      • Időjárás
      • Klímaövezet, helyi klíma
      • Jogszabályi környezet
      • Karbantartás
      • Hálózattal való kapcsolat
      • Helyi villamos energia befogadó rendszerek
          A továbbiakban a fent felsorolt tételeket tekintjük át tömören. Napelem A napelem az egyik legfontosabb tényező, a Napból érkező energiát felfogja és átalakítja. Jelentős átalakítási vesztesége van. „A rendszerünk energiaforrása”. Többféle technológiával készülhet, alapvetően sík formájú, szilárdtest, alapegységekből (elemi cellákból) felépülő, félvezető alapú dióda. Működése hőmérsékletfüggő és a környezeti hatásokra is érzékeny, hermetikusan tokozni kell. Lassan öregszik (évente 0,7-1%), és törékeny, ezért óvatosan kell kezelni, mert rejtett töréseket idézhetünk elő benne, akaratlanul is. Kezelése villamos ipari szakismereteket igényel. Számos vizsgálat ismeretes, mellyel megállapíthatjuk, hogy a napelem „egészséges-e vagy sem”, de a felhasználók többsége ezeket nem alkalmazza. Összetettsége miatt elsőszámú hibaforrás is egyben. Egyszerű kinézete ellenére, alkalmazása mély szakismeretet, és gyakorlatot igényel. Alkotó elemei újrahasznosíthatók. Figyelem! A napelemek gyári adatlapjai többnyire (gyakran!) nem a valóságot tükrözik!   Inverter A második fontos elem, az inverter (villamos energia átalakító egység). A napelemből érkező egyenáramú energiát (E_el_DC) a további alkalmazhatóság érdekében át kell alakítani váltakozó, AC villamos energiává. Az inverter komplex elektromos és elektronikai villamos egység, sok esetben többféle funkciót is ellát. Lakossági, háztartási feladatokra léteznek komplex, „energia-logisztikai” feladatokat is ellátó inverterek. Bizonyos esetekben távvezérelhető (hálózatra kapcsolt egységek). Érzékeny félvezető elemekből áll (IGBT- INSULATED-GATE BIPOLAR TRANSISTOR) ezért bemeneti és kimeneti oldalán védelmeket kell alkalmazni (AC, DC oldali védelmek). A kisebb teljesítmény inverterek a „gyengeáramú” kategóriákba sorolhatók, de a nagy ipari teljesítményű inverterek (több száz kW-osak) egyértelműen erősáramú berendezések. Transzformátoros és transzformátor nélküli változatok (TL) léteznek. Kezelésük, karbantartásuk komolyabb villamos ipari szakismereteket, szakvizsgát igényel. Egy nagyobb rendszer esetében, üzemszerűen komoly áramerősségek is előfordulnak (100, sőt 1000 Amper erősségű áramok) ezek kezelése speciális ismereteket igényel. A hibaáramok még ennél is nagyobbak lehetnek. A nagy áramok balesetveszélyt, tűzveszélyt, életveszélyt jelentenek, ezért különösen fontos a védelmi előírások (villámvédelem, tűzvédelem, stb.) betartása. Az invertert védett helyen, lehetőleg legközelebb a napelemhez, kell elhelyezni. Töltésvezérlő A töltésvezérlő egységek az akkumulátoros rendszerekben fordulnak elő. Nevük is jelzi feladatukat: a töltéseket, vezérelt, szabályozott módon juttatják az akkumulátor telepbe. A szabályozások túlfeszültség védelmet és mélykisütés védelmet jelentenek. Általában (főleg kisebb rendszerekben) különálló egység, de léteznek olyan inverterek, melyek töltésvezérlőt is tartalmaznak. Jellemző paraméterük a töltési feszültség és töltési áram. A töltésvezérlő a napelemek és az akkumulátor között található. A rendszerbe való bekötési és szétszedési sorrendje adott, hibás sorrend esetében tönkremegy.   Transzformátor A transzformátorok összetett villamos eszközök, melyek az elektromágneses indukció elvén működnek. Egy napelemes rendszerben több helyen is találhatunk transzformátorokat. A transzformátorok általában egy adott villamos jel, feszültség/áram arányainak változtatására szolgálnak (illesztések, illetve hálózati visszatáplálás), vagy galvanikus leválasztásra alkalmazzák őket (például az inverterekben). A nagy rendszerekben a hálózati visszacsatoló transzformátorok, igen nagy méretűek lehetnek, többnyire külön zárható, védett, saját házban „transzformátor házban” vannak elhelyezve. A transzformátor alkalmazása mindig energiaveszteséggel jár, melyet a tervezésnél figyelembe kell venni. Akkumulátor Az akkumulátor a villamos energia rövid (néhány napos), vagy közepes idejű (néhány hónapos) tárolására szolgáló eszköz. Sokféle akkumulátor létezik, a paraméterek jelentősen szórnak. Az akkumulátor elemi egységekből, cellákból (1,5 -2 V_dc feszültség szintek) épül fel. Egy 12 V-os ólom – savas akkumulátor 6 db elemi cellát tartalmaz. Az akkumulátor erősen veszélyes anyag, kidobni nem szabad! A napelemes rendszerek különleges töltési folyamatokkal jellemezhetők (töltés-kisütés gyors váltakozása), ezért az akkumulátor töltöttségi szintje „lebegő”. Ilyen rendszerekben különleges „solar” akkumulátorokat alkalmazunk, melyek alkalmasak „csepptöltés – lebegő töltés” üzemmódban működni. Az akkumulátor élettartama hőmérséklet és kisütési mélység függő. Léteznek úgynevezett „gondozásmentes” akkumulátorok, de a műszaki életben minden eszköz „meghálálja” a gondozást, vagy hosszabb élettartamot mutat, vagy működése biztonságosabb.   Kábel A villamos rendszerek és így a napelemes rendszerek fontos elemei a villamos összeköttetések, más néven: kábel, vezeték, összekötés. A kábeleket, a továbbított villamos teljesítménynek megfelelően méretezni kell. A kábelek általában csatlakozó nélkül kerülnek beépítésre (nem bontható). A rendszerek esetében az energia (fázistól függően), a védelmi feladatok (földelés, EPH, villám és túlfeszültség védelmek) és az esetleges információt továbbító vezetékek (vezérlések adatforgalmi vezetékei) elkülönítve találhatók. Ezért egy jól méretezett napelemes rendszert egy másik, kellően méretezett és megépített rendszer, a „kábel – vezeték” rendszer szolgálja ki. A napelemeket bontható, gyorscsatlakozós, vízmentes, polaritás függő (papa-mama formátum) vezetékekkel tudjuk bekötni a rendszerünkbe. Ezek a napelemekkel együtt vannak legyártva, ezt nem célszerű megváltoztatni (JB, junction-box és a két kábel). Fontos, hogy ezek az EREDETI GYÁRTÓTÓL származzanak, ne legyen másolat. (Ha el akarják rejteni az eredetet, akkor úgy szokták mondani, hogy „kompatibilis”!) A rendszer kábelezését (és ez tulajdonképpen mindegyik típusra vonatkozik) úgy kell kialakítanunk, hogy a lehető legrövidebb kábel-nyomvonalak alakuljanak ki. Ez egyrészt anyagtakarékosságot, másrészt biztonságot jelent. A nagyobb napelemes rendszerek esetében előfordul, hogy több száz, ezer, vagy ennél is több napelemet kell összekötnünk, először kisebb soros egységekben (7-14-es egységek), majd egyre nagyobb és nagyobb egységekben (string, field, array, power plant). A kábelezéseket az egyre növekvő áramerősség szerint kell méretezni. A kivitelezők sok esetben a kábel és a csatlakozók minőségén próbálnak „spórolni” de ez a lehető legrosszabb stratégia. Egy komolyabb naperőműben több ezer méter kábel, vezeték és ugyancsak több ezer csatlakozó van. Ha ezek között akár csak néhány hibás is van (vagy olyanná válik) a teljesítmény hamar leromlik. A hibás darabokat megkeresni embert próbáló feladat. Végezetül ejtsünk néhány szót a nem tárgyi rendszerelemekről is. A fontosabbak címszavanként megemlítve:
    A nem tárgyi rendszer elemeket a legjobban, egy olyan szakszerű, pontos, tervezéssel tudjuk biztosítani, mely gyakorlott tervező tollából származik. Természetesen „tartozik hozzá” egy gyakorlott, villamos szakértelemmel rendelkező kivitelező is, aki betartja a terveket. Hasznos tanácsok:
    • A napelemes rendszer minden építő eleme a villamos ipari szakma kategóriájába esik.
    • Ilyen rendszerek építéséhez villamos szakismeret (vizsga) szükséges.
    • A teljes átalakítási folyamat egyetlen rendszer, valójában egy soros lánc
    • Felülvizsgálatok esetében haladjunk végig a teljes láncon!
    • A napelemes rendszer elemei újrahasznosíthatók!
    • „Gondozásmentes” műszaki rendszerek nem léteznek! (ez hamis illúzió)
    • Egy adott napelemes rendszer egységei – például bővítés esetében - általában nem cserélhetők tetszés szerint.
    • A „gondozásmentes” akkumulátor is „meghálálja” a gondozást, vagy hosszabb élettartamot mutat, vagy működése biztonságosabb.
    • Soha ne spóroljunk a csatlakozókon és kábelen, ez a hiba hamar megbosszulja magát!
    • Ne használjunk ”kompatibilis” megoldásokat – használjunk mindig eredeti anyagokat! – Megtérül!