Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Sokak számára érthetetlen lehet, hogy miért is termel többet a napelemes rendszere a változékony időjárású tavaszi hónapokban, mint a derűs, napos nyári időszakban. Ennek pedig egyszerű magyarázata van: a hőmérséklet. A napelemeket érő hő hatással van a napelemek teljesítményére. A következőkben részletesen is elmagyarázzuk, hogy mikor számíthat napelem tulajdonosként a legnagyobb mértékű termelésre és mi ennek a pontos oka.
A NAPELEMEK SZÁMÁRA OPTIMÁLIS KÖRÜLMÉNYEK
A napelemek fizikai tulajdonságait tekintve ugyan igen ellenállóak az őket érő környezeti hatásoknak, ugyanakkor bizonyos elemek ki is hatnak teljesítményükre. Ilyen impulzus a napsugárzás is, ami éppen az „üzemanyagot” is jelenti a panelek számára. A napelemek sötét színük miatt hőelnyelő tulajdonsággal is rendelkeznek. Ez a sajátosság jól jön abban az esetben, ha a téli hónapokban hó borítja a paneleket, hisz ez elősegíti az olvadást. Nyáron viszont ez csak hátrányt jelent. Az erős napsugarak annyira felforrósítják a paneleket, hogy azok termelékenysége lecsökken. Érdekesség, hogy néhány napelem gyártó pont a hőelnyelő tulajdonság miatt kombinált napelemeket is fejleszt, amelyek az elektromos áram előállítása mellett a bennük áramló folyadékok (olaj, víz) felmelegítésére és azok további hasznosítására is alkalmasak.
Tudni érdemes, hogy a napelemek 20-25 fokos hőmérsékleten tudják leadni a legnagyobb teljesítményt. Ez az a hőmérséklettartomány is, aminél a gyártók a teszteket futtatják le a laboratóriumokban a paneleken. Vagyis a telepítéseket követően a folyamatosan változó körülmények között a mért adatok eltérhetnek a meghatározottaktól. Ilyen változó körülmény a hőmérséklet is. A napelemeket az évszakok, napszakok és a Nap beesési szögének változásával más-más hőbehatás éri. A legtöbb hagyományos napelem a keletkező hővel nem tud hatékonyan gazdálkodni, sőt leginkább negatív hatásként éli azt meg.
Laboratóriumi körülmények között egy napelem panelra 1000W/m2 besugárzást bocsátanak, 1,5-es légköri tisztaság és 25 °C cellahőmérséklet mellett. A nyári időszakban ugyanakkor a napelemek felületi hőmérséklete elérheti akár a 60-70 °C fokot is. Az optimális 25 °C-os üzemi hőmérséklettől való 1 °C-os eltérés körülbelül 0,4%-nyi teljesítménycsökkenést jelent. Így nem kell csodálkoznunk, ha az enyhe, de napsütéses tavaszi időszakban a napelemek jobban teljesítenek, mind a 30 °C feletti nyári hónapokban, mikor a panelek felületi hőmérséklete a léghőmérséklet többszöröse is lehet.