Mi történik a napelemmel áramszünet esetén? Ilyenkor is termel a rendszer?

mi-tortenik-a-napelemmel-aramszunet-eseten

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Napelemes rendszerek esetén az egyik leggyakrabban előforduló kérdés, hogy termel-e áramot a rendszer akkor is, amikor a közüzemi hálózatban áramszünet jelentkezik? A válasz egyszerű: IGEN. A napelemek lényegi működését jelenti, hogy ha napfény éri őket megindul az áramtermelés. A pontosabb kérdés inkább az, hogy mi történik azzal az árammal, amit a rendszer ilyenkor termel? Szigetüzemű rendszereket a fenti probléma nem érinti, hisz akkor a megtermelt áramot az akkumulátorok raktározzák el, amit folyamatosan tudunk felhasználni. A hálózatra kötött rendszerek esetében viszont más a helyzet, amit az alábbiakban ismertetünk:

VISSZA AZ ALAPOKHOZ

Térjünk kicsit vissza a kezdetekhez, hogy hogyan is működnek általában a telepített napelemes rendszerek. A hálózatra kötött rendszerek egyik legnagyobb előnye, hogy a megtermelt, de feleslegként jelentkező áram betáplálásra kerül a közhálózatba, ami a szolgáltatóval kötött szerződés keretében bizonyos időközönként elszámolható. Emellett, mint tudjuk, éjszaka a napelemek nem termelnek áramot, fogyasztásunk viszont jelentkezik, így a korábban megtermelt áramot a szolgáltatói hálózatról kompenzációként vissza is kapjuk. A közhálózat tehát úgy működik, mint egy óriási akkumulátor, ami határtalanul tudja felvenni a megtermelt energiát, és szükséglet esetén zavartalanul biztosítani azt a fogyasztók számára. Az áram oda-vissza történő áramlását pedig az ad-vesz mérőórák követik nyomon.

HIBA A HÁLÓZATBAN

A hálózatra kapcsolásnak egyik hátránya, hogy áramszünet esetén a rendszerünknek le kell kapcsolnia, hisz hiba jelentkezett a korábban említett nagy kapacitású felvevő rendszerben, így abba hiába tápláljuk be az általunk megtermelt felesleget. A hibajelenséget észlelve intelligens inverterünk lekapcsolja a rendszert. Ilyenkor a napelemek tovább működnek, viszont az inverter nem engedi, hogy áram kerüljön a hálózatba. Ez azért is fontos, hogy a szolgáltató a szükséges javítási munkálatokat feszültségmentes hálózati elemeken végezhesse el, hisz amennyiben a rendszerünk tovább folytatja a betáplálást, akkor áramütés érhetné a szolgáltató karbantartóját a javítási munkálatok során.

HOGYAN KERÜLHETŐ EL AZ ÁRAMSZÜNET OKOZTA KELLEMETLENSÉG?

A hálózatra termelő napelemes rendszerek mellett üzemeltethetünk szigetüzemű rendszereket is, de ez a fajta duplikáció rendkívül drága megoldás. Léteznek viszont ipari méretű kapcsolók, amik leválasztják a hálózatot áramszünet idején, bár ezek is inkább nagyobb üzemek, kórházak esetén számítanak megtérülő befektetésnek. A háztartási méretű kiserőművek esetében a legjobb megoldást a szünetmentes tápok rendszerbe való integrálása jelenti. Ezek a berendezések lehetővé teszik, hogy az áramszünet fennállásának ideje alatt a fontosabb berendezéseink zavartalanul tudjanak tovább működni. Így tehát létezik megoldás arra is, hogy háztartásunk ne maradjon áram nélkül.