Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Nemrégiben az MVM részéről kijelentésre került, hogy a hazai karbonsemleges energiatermelés kulcsa az atomenergia mellett a napenergia lehet. A koronavírus megerősítette ebben a döntéshozókat is, hisz láthatóvá vált, hogy a jelentős logisztikát és üzemeltetéshez szükséges humánerőforrást igénylő energiatermelési módok megszenvedik a váratlan helyzeteket.
A NAPELEMEKKEL ÉS AZ ATOMENERGIÁVAL ÉRHETŐ EL A KARBONSEMLEGESSÉG
Ahogy a bevezetésben is említettük a koronavírus elég markánsan rányomta a bélyegét az energiaellátásra is, ami nem csak jelenleg, hanem vélhetően a következő egy évben is biztosan megnöveli a termelés és a szállítás időigényét bizonyos szektorokban. Éppen ezért a jelenleg is zajló, de hosszan elhúzódó PAKS-2 projekt mellett az MVM folyamatosan igyekszik növelni a napelemes rendszereinek számát és kapacitását. Jelenleg is több projekt van előkészítés, vagy kivitelezés alatt, a cél pedig az, hogy középtávon a szervezet üzemeltetése alá tartozó napelemparkok összkapacitása elérje az 1000 MWp beépített teljesítményt.
Varga László, az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalatának, az MVM Zöld Generáció Kft. ügyvezetőjének véleménye szerint a jelenlegi gazdasági környezet kedvez a különböző méretű, így az ipari és lakossági napelemes energiatermelés számára. Éppen ezért döntött úgy az MVM Csoport is a naperőművek létesítése lesz az egyik meghatározó terület az áram előállításában.
Az vállalatcsoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata ez idáig mintegy 165 MW beépített teljesítményű napelemparkot üzemeltet. Ezzel pedig Magyarország egyik legnagyobb napenergia „beszállítójának” minősül. A szélerőművi kapacitással kiegészülve a hazai megújuló részarány közel 10%-át a társaság erőművei szolgáltatják.
Varga László azt is kiemelte, hogy a Paksi Atomerőmű technológiájából adódóan egy alaperőmű, viszont jellegéből fakadóan szükségszerű annak is az időszakos karbantartása. A megújuló technológiákon alapulú erőművek döntő többsége viszont valamilyen külső, nem befolyásolható tényezőtől (pl. időjárástól) függ, így azok teljesítőképessége előre nehezen meghatározható, mégis fontos szereppel bír. Ezen indokok mentén a két technológia nem váltja ki egymást, inkább egymást erősíti a szükséges időszakokban. Továbbá kihangsúlyozta azt is, hogy az atomenergia békés célú felhasználása már több évtizedes múltra tekint vissza, míg a napelemes rendszerek még mindig relatíve új dolognak számítanak. Ugyanakkor a napelemipar rohamosan fejlődik. A cél minden esetben a karbonsemleges energiatermelés, mely elérésében mindkét területnek meghatározó szerepe lesz Magyarország jövőjét illetően.