A zöld munkahelyeké a jövő!

zold-munkahely-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Mik is azok a zöld munkahelyek? Miért fontos, hogy minden cég zölddé váljon? - Adódik a kérdés. A tudatosan működő munkahelyeknek számos előnye van mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. A következő cikkünkben minden ismeretet megosztunk olvasóinkkal a témával kapcsolatban, hogy felismerjék nekik is erre van szükségük, illetve erre ez útra kell lépniük!

ILYEN EGY ZÖLD MUNKAHELY

A zöld munkahelyek megtesznek mindent azért, hogy ökológiai lábnyomuk a lehető legkisebb legyen, és munkavállalóik is részesei legyenek a tiszta és fenntartható jövőépítésnek. A társadalmi-gazdasági berendezkedés olyan új korszakba lépett, aminek a fókuszpontjában a fenntarthatóság áll, és ez komoly kihatással van a foglalkoztatásra is! A zöld mozgalmaknak kettős hatása van: egyrészt a munkáltatóknak törekedniük kell arra, hogy minél zöldebben és példamutatóan működjenek, ezzel is megőrizve/erősítve versenyhelyzetüket, másrészt pedig a jövőben vélhetően több millió úgynevezett „zöld állás” jön majd létre. Utóbbira példa, hogy olyan szakemberek alkalmazása válik szükségessé, akik tudásukkal segíteni tudják a vállalatokat a fenntartható út megtalálásában. 2025-ben a foglalkoztatottak zömét az az Y-generáció (1980-2000 között születettek) fogja képviselni, akiket már intenzíven ért a környezetvédelmi behatás a különböző fórumokon. Számukra kiemelten fontossá vált/válik, hogy nem csak otthonukban éljenek olyan környezetben, ami tudatosan működik, hanem munkahelyükön is. Az ebben a célcsoportban végzett különböző felmérések szerint szívesebben dolgoznak az alkalmazottak tartósan olyan munkahelyen, ahol törekednek a fenntartható működésre, mint ahol nem. Voltak olyan válaszadók is, akik kevesebb fizetés ellenében is szívesebben vállalnának munkát egy zöld munkahelyen.

HOGYAN VÁLHAT ZÖLDEBBÉ EGY MUNKAHELY?

A válasz nem is olyan bonyolult. A cég anyagi és fizikai adottságit és lehetőségeinek felmérését követően végre kell hajtani minden olyan változtatást, beruházást, amivel csökkenthető a hulladék, a károsanyag-kibocsátás, illetve a felhasznált energia. Ezekhez a következő tevékenységek segíthetik hozzá a cégeket:

  • napelemes rendszer telepítésével károsanyag-kibocsátás mentessé tehetjük munkahelyünket,
  • elektromos, minden dolgozó számára hozzáférhető töltőállomás létesítése,
  • munkahely szigetelésének javítása és fűtésrendszerének korszerűsítése,
  • a hulladékok szelektív gyűjtésével hozzájárulhatunk a lerakott és elégetett melléktermékek mennyiségének csökkentéséhez,
  • alternatív és tömegközlekedési közlekedési módok támogatása (anyagi – bérlet támogatás, infrastrukturális – kerékpártároló létesítése),
  • az irodák növényekkel való zöldítése,
  • energiatakarékos berendezések használata,
  • közép- és hosszútávú fenntarthatósági stratégia készítése.

A fent felsorolt tevékenységek meglehet, hogy kezdeti nagy beruházást jelentenek egyes cégek számára, ugyanakkor hosszú távon nem csak környezeti oldalról, de gazdasági szempontból is megtérülő befektetéssé válnak.