Több százmilliárd dollárt fordít Amerika a klímavédelemre

a-klimavedelmet-tamogato-csomagot-fogadott-el-az-amerikai-szenatus

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Rekordösszegű gazdasági csomagot fogadott el a napokban az Amerikai Egyesület Államok szenátusa a klímaváltozás lassítása, a kibocsátáscsökkentés és a zöld energiára való átállás segítése érdekében.

369 milliárd dollár - ekkora összeget fordít majd az Egyesület Államok klímavédelemre. Pontosabban a javaslatot “inflációcsökkentő törvény” néven nyújtották be, és a globális felmelegedés lassítását célzó intézkedések mellett az egészségügyi területet érintő pontokat is tartalmaz. A csomagot egy hosszú - csaknem 16 órás - szavazási procedúra után fogadta el a felsőház, és ahogy Joe Biden, amerikai elnök fogalmazott, ez a valaha volt legnagyobb befektetés a klímaváltozás okozta krízis kezelésére. A csomag többek között adókedvezményekkel ösztönzi a zöldenergia-termelést, infrastrukturális programokkal fejleszti a közlekedés hatékonyságát és a kibocsátás csökkentését, valamint támogatja az amerikai erdők fenntartását, a városok fásítását.

Adókedvezmények a zöld projektekhez

A megújuló energiaforrások hasznosítását célzó programokat már eddig is támogatták különböző adókedvezményekkel, ezeknek a körét most kiszélesítik. Az építőipar például nagy mértékben felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásáért, a szénlábnyomát szükséges csökkenteni. Ennek megfelelően a csomag a vállalatok számára olyan ösztönzőket tartalmaz, amelyek segítik a zöld technológiák alkalmazását az építkezések során.

Emellett növelni szeretnék az ország szél- és napenergia felhasználását. Egy tanulmány szerint a jelenleg megújuló forrásokból származó energiának akár a háromszorosát is meg lehetne termelni, amely 110 millió háztartás áramszükségletét fedezné.

Természetesen nemcsak a vállalatokat, hanem a fogyasztókat is ösztönözni fogják a tiszta energiára való áttérésre. Már létezik támogatási rendszer, amely lehetővé teszi, hogy a háztartások az energiahatékonyságot növelő felújítások költségének 30 százalékát adó-visszatérítés formájában megkapják. A továbbiakban ezt kiterjesztik a napelemrendszerek telepítésére és az akkumulátoros energiatárolás kiépítésének költségére is. Elektromos autóhoz is könnyebben juthatnak hozzá az amerikaiak, hiszen az új jármű vásárlása után 7500, a használt után pedig 4000 dolláros adó-visszatérítés jár majd nekik.

Büntetést kap, aki szennyez

A csomagban 60 milliárd dollárt különítettek el azok számára, akik a leginkább kitettek a fosszilis tüzelőanyagok használatából származó szennyezésnek. Az összeg segíti a veszélyeztetett közösségeket, hogy figyeljék és megtisztítsák a levegőt a szennyezőktől, valamint kialakítsák stratégiájukat a klímaváltozás következményeivel szemben.

Bevezetik az úgynevezett “metán-díjat” is, ami gyakorlatilag egy büntetés azoknak a vállalatoknak, cégeknek, amelyek nagy mennyiségű metánt bocsátanak ki.

Új állások a zöldebb ipar területén

Ahogy már írtuk, a cél, hogy a vállalatok a tiszta technológiák felé forduljanak, ez pedig számos új munkalehetőséget is teremt majd. Egyes számítások szerint 2030-ra 1,5 millió új szakemberre lesz szükség az építőipar, a gyártás és a szerviz területén.

A javaslatot elfogadták, de mi lesz ezután? 

Kétségtelen, hogy a javaslat elfogadása hatalmas lépés, Julio Friedmann, az Energiaügyi Minisztérium korábbi tisztségviselője a következőképp fogalmazott ezzel kapcsolatban:

- Most már megvan a technológia és a pénz is rendelkezésünkre áll, hogy cselekedjünk a klímavédelem érdekében. Az elmúlt húsz évben ilyen még nem volt. Most megvan minden eszközünk, amire szükségünk van. A többi pedig csak rajtunk múlik.

A csomagban foglalt célok megvalósítása persze nem lesz olyan könnyű. Új távvezetékeket kell kiépíteni, amelyek összekötik az ország különböző pontjain létesülő szél- és naperőműveket. Az energiatárolást lehetővé tevő akkumulátorok használata mellett a hálózat folyamatos és biztonságos működtetése szempontjából vészhelyzeti technológiák beépítése is szükséges - természetesen olyanokra kell gondolni, amelyek nem járnak szén-dioxid kibocsátással, mint például a hidrogénes- vagy a fejlett atomtechnológia.

És ez még csak az energetikai szektor, a szállítmányozás és az ipar zöldítése még nagyobb feladat lesz. A gazdaság teljes dekarbonizációja rengeteg dolog kiépítésével jár, mondta Dan Lashof, a World Resource Institute amerikai igazgatója. - A kihívás az lesz, hogy a megfelelő helyen és a megfelelő időben építsük ki ezeket a dolgokat.

(Forrás: euronews.com, scientificamerican.com, telex.hu)