Sorozatos melegrekordok az óceánokban – új bizonyíték a környezetszennyezésre

sorozatos-melegrekordok-az-oceanokban

Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!

Tavaly az óceánok felszíne alatt kétezer méterrel újabb melegrekordot mértek – a Csendes-óceánt hűtő La Niña jelenség időszakos hatása ellenére. Az adatok szerint az óceánok hőfoka 1955 óta emelkedik folyamatosan, az utolsó esztendőben pedig egymás után dőltek meg a rekordok. Ez pedig igazoltan fokozza a szélsőséges viharok és esőzések, valamint az árvizek kockázatát.

Egy nemzetközi kutatás résztvevői az Advances in Atmospheric Sciences folyóiratban arra figyelmeztettek, hogy az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés miatt már hatodik éve dől meg a melegrekord a világ óceánjaiban – adta hírül a tanulmány alapján az MTI.

„Az óceánok hőmérséklete globálisan könyörtelenül növekszik, ami az ember által okozott klímaváltozás egyik elsődleges mutatója” –idézte a The Guardian brit lap Kevin Trenberth-t, a coloradói Nemzeti Légkörkutatóközpont szenior klímakutatóját, a tanulmány egyik társszerzőjét.

A tanulmány megerősíti azt a korábbi feltételezést, miszerint az óceánok felmelegedése hozzájárul a viharok, hurrikánok és más csapadékesemények felerősödéséhez, ami fokozza a súlyos árvizek kockázatát. A felmelegedett víz szerepet játszik a grönlandi és antarktiszi jégtakarók olvadásában, ezáltal a tengerszint globális emelkedésében is. A világtengerek ráadásul az emberek által kibocsátott szén-dioxid harmadát nyelik el, ami miatt savasodnak. A savasodás rombolja a korallzátonyokat, és káros lehet egyes halfajokra is.

A fosszilis tüzelőanyagok elégetése, az erdőirtás és más tevékenységek miatt keletkező plusz hőterhelést szintén az óceánok fogják fel – részletezte a kutatás megállapításait a cikk, kiemelve, hogy az elmúlt 50 évben keletkezett hő több mint 90 százalékát az óceánok nyelték el.

A kutatás szerint a felmelegedés elsősorban az Atlanti-óceánt és az Antarktisz körül önállóan áramló víztömeget, a Déli-óceánt érinti, de a Csendes-óceán északi részén is drámai mértékű a melegedés 1990 óta.

(Forrás: link.springer.com/MTI)