Mit hoz az új Energia- és Klímapolitikai Stratégia?

energia-es-klimapolitikai-strategia-napelem

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Nemrégiben került elfogadásra és közzétételre az új Energia- és Klímapolitikai Stratégia, mely a korábbi Nemzeti Energiastratégiát váltja fel. Ez a dokumentum közép- és hosszú távon határozza meg mindazokat a prioritásokat, irányvonalakat, amelyek hozzásegítik Magyarországot, hogy környezetbarát és zéró emissziós törekvéseit elérje 2030-ig (2040-ig szóló kitekintéssel). Azzal kapcsolatban, hogy ez mit is jelent a háztartások számára, jelen cikkünk nyújt tájékoztatást.

A VÉGREHAJTANI TERVEZETT VÁLTOZTATÁSOK

A 2050-re egyetemesen kitűzött klímasemleges berendezkedés elérésében igen jelentős szerep jut az állami szerepvállalás mellett a háztartásoknak is. Annak ellenére, hogy a stratégiai dokumentum nem nevesít konkrét intézkedéseket, megjelöli azokat az irányvonalakat, ahol a társadalmi szerepvállalás is megjelenik. Ilyen jellegű, lakossági érintettségű változás például az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer bevezetése, az okosmérők tömeges telepítése, illetve a használt gépjárművek forgalomba helyezésére vonatkozó szigorított előírások bevezetése.

ENERGIAHATÉKONYSÁGI KÖTELEZETTSÉGI RENDSZER

Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer célja a háztartások energia-megtakarításának ösztönzése korszerűsítések révén. Ez ugyanakkor nem jelent különösebb anyagi terhet a lakosság számára, mivel a kormány az energiaelosztók és/vagy kiskereskedelmi energia-értékesítők számára írja elő olyan programokat bevezetését, amelyek a végfelhasználói oldalon eredményezhetnek majd energia-megtakarítást. A rendszer nem csak a háztartásokra, hanem a vállalkozói szférára is kiterjed majd.

OKOSMÉRŐK

A tervek szerint 1 millió okos villamosenergia-fogyasztásmérő is telepítésre kerülne 2030-ig. Jelenleg nagyjából 90 ezer háztartás rendelkezik ilyen berendezéssel. A cserefolyamatot pedig úgy kell elképzelni, hogy a hagyományos fogyasztásmérőket érvényességük lejártakor kötelezően már csak okos mérőórára lehet majd lecserélni. Emellett a szolgáltatók felé támasztott kötelezettség, hogy az okosmérővel rendelkező ügyfelek számára kedvezőbb, jobb hálózat-kihasználású és rugalmas szolgáltatási díjcsomag-ajánlatot hozzanak létre.

NAPELEMES RENDSZEREK KIALAKÍTÁSÁNAK ÖSZTÖNZÉSE

A kormány az eddigiekhez hasonlóan, sőt, még intenzívebben kívánja ösztönözni a saját villamosenergia-fogyasztás teljes/részleges kiváltására termelő napelemes rendszerek kialakítását is. A tervek szerint a bevezetni kívánt új ösztönzőrendszer olyan háztartások számára is elérhetővé kívánja tenni a napelemek nyújtotta zöld energiaellátást, amelyek eddig nem számolhattak ezzel a lehetőséggel. A megfogalmazott cél szerint 2030-ra minimum 200 ezer háztartás rendelkezni fog átlagosan 4 kW teljesítményű napelemes rendszerrel. Mindez azt jelenti, hogy az elmúlt 10 évben létrehozott körülbelül 31 ezer darab rendszer száma az elkövetkezendő 10 esztendőben meghétszereződne.