Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Igen jól olvasták a címet, már a művészet világának is szerves részét képezik a napelemek! Nem is csoda, hogy a napelemes technológiát szívesen alkalmazzák a művészek alapanyagként, hiszen a művészet is az örökkévalóságot, a fenntarthatóságot kívánja megismertetni a nagyvilággal.
EGY NAPELEMEKBŐL ÉPÜLT HEGY LESZ A RENDEZVÉNY FŐ ATTRAKCIÓJA
A NUDES mumbai építésziroda tervezte meg a Solar Mountain (napelemes hegy) névre hallgató műalkotást, amely állandó létesítményként fog működni a Burning Man fesztiválon egy nevadai 3800 hektáros tanyán. Maga a rendezvény is a közösségek, a művészet, az önkifejezés és az önellátás fontosságát hirdeti, így nagyszerűen illeszkedik a tematikához a zöld energiát termelő napelemes „hegyvonulat”. Az építmény amellett, hogy éves szinten 300 MWh áram termelésére képes, még azzal is kitűnik, hogy vázszerkezetét újrahasznosított fából és más környezetbarát anyagokból készítik majd el. Ha az építmény elkészül jelentősen csökkenteni fogja a fesztivál szén-dioxid-kibocsátását. A létesítménynek az energiatermelés melletti legnagyobb előnye, hogy kiterjedt mérete miatt a napelemekkel kellő nagyságú árnyékos felületet biztosít a forró sivatagban a rendezvény látogatói számára. Az építmény 4 fő egységből tevődik majd össze. A „szolár-hegy” egy-egy részegysége 182 db, a teljes alkotás pedig 728 db napelemből áll. A panelek teljesítménye 300 Wp, így az összesített teljesítmény 218 400 kWp lesz. A hegyvonulat-kialakítással az egységek egyenként 30 m hosszúságúak, szélességük 5 és 30 m között változik, és az építmény legmagasabb pontja 15 m. A tervezőket a környező hegyek vonulatai inspirálták a formavilág kialakításában. Képek forrása: https://www.designboom.com/architecture/nudes-undulating-solar-mountain-burning-man-fly-ranch-04-04-2021/
CÉL: PÉLDAMUTATÁS A JÖVŐRE NÉZVE!
Az építmény nemcsak szimplán napelemes rendszerként fog működni, hanem a fesztivál interaktív, közösségi terének funkcióját is ellátja majd. Az épület alapfunkcióját tekintve egy művészeti műhely lesz. A napelemek által egy félig fedett sétányon közlekedhetnek az idelátogatók, ahol a modulok között átszűrődő fényjáték kíséri a járókelők útját. Az építészet és művészet világában a jövő tervei egyre inkább a környezeti hatásokra, azokra adott reakciókra fognak fókuszálni, mivel az éghajlatváltozás hatásai évről-évre tetőznek. Ennek egyik úttörője lehet a Solar Mountain. A napelemes rendszerek esetében elképzelt szokatlan forma rámutat arra, hogy a világon található többi nem egyenes felületekkel rendelkező épületre, vagy a jövőben létrehozott modern létesítményekre is könnyedén integrálhatók lehetnek a napelemek. Ez pedig használóik, tulajdonosaik számára nemcsak az egyedi megjelenést biztosítja majd, hanem a környezetbarát működést, működtetést is.