EU és Solar: kontinentális energiaátállás, napelemmel újratöltve

kontinentalis-energiaatallas-napelemmel-ujratoltve

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

Az Európai Bizottság kivételesen gyors előkészítés után nyilvánosságra hozta 300 milliárd eurós, azaz csaknem 115 ezer milliárd forintos tervét (RePowerEU with Solar Energy), amellyel az EU már 2030 előtt leválasztaná magát az orosz fosszilis energiahordozókról. A gigantikus összeget infrastruktúra-fejlesztésre, alternatív energiaforrások igénybevételére és a hatékonyság növelésére szánják.

Az Európai Bizottság és az EU-tagállamok gyakorlatilag az ukrajnai háború kitörése óta tervezik valamiféle hathatós szankciócsomag bevezetését Oroszországgal szemben. Ám a tagállamok között ezúttal sincs konszenzus, főként nem az energiahordozókra kivetendő embargók kérdésében. Magyarország például ellenzi az orosz nyersolaj-behozatal korlátozását, a földgázvásárlás leállításával pedig még többen nem értenek egyet.

Az Európai Bizottság már a múlt héten előrejelzett egy támogatási csomagot, amely segítené a tagállamokat az orosz olajról és földgázról történő leválásban. Ursula von der Leyen, az EU végrehajtó testületének elnöke azóta be is mutatta a terveit, amely szerint a következő években az EU összesen csaknem 300 milliárd eurót osztana szét a tagállamok között ennek érdekében.

A cél alternatív fosszilis tüzelőanyagok feltérképezése, erőteljesen felgyorsítva egyben az átállást környezetbarát, elsősorban napenergiára. A program egy részét már a covid okán felvetették, az ukrajnai háború viszont most még égetőbbé tette a kérdést. 

Image removed.

RePowerEU: stratégiák, szabályzatok, iránymutatás

A REPowerEU jogi szabályozásokat, ajánlásokat, iránymutatásokat és stratégiákat tartalmaz az energetikai átmenethez.

Főbb pontjai:

  • energiatakarékosság,
  • a zöld energiás fejlesztések gyorsítása,
  • az orosz gáz más fosszilis tüzelőanyagokkal történő helyettesítése,
  • infrastrukturális beruházások támogatása.

„Ma újabb szintre emeljük ambícióinkat, hogy a lehető leggyorsabban függetlenítsük magunkat az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól” – mondta Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a bejelentéskor a Politico szerint. „A REPowerEU segít, hogy több energiát takarítsunk meg, hogy felgyorsítsuk a fosszilis tüzelőanyagokról való fokozatos lemondást, és ami a legfontosabb, hogy új léptékű beruházásokat indítsunk el.”

Kipótolják a tagországok veszteségeit

Ugyanakkor, mivel az orosz energiáról történő ilyen gyors leszakadás az EU-s országok gazdaságait is sújtaná, a fogyasztók és a vállalkozások védelme érdekében átmenetileg meghosszabbíthatják az áramár-szabályozást, és közösen vásárolhatnak földgázt is.

Az Európai Bizottság 2030-ra 45 százalékra kívánja emelni a zöld energia arányát az EU energiamixében a jelenlegi 40-es cél helyett. Ezt többek között a megújulóenergia-projektek engedélyezési eljárásainak egyszerűsítésével érnék el – ami az iparág egyik legnagyobb kihívása –, valamint támogatnák, hogy előbb a középületekre, majd 2029-ig minden új lakóépületre kötelező legyen napelemeket telepíteni.

Brüsszel szerint az EU idén 60 milliárd köbméter orosz gázt tud helyettesíteni – tavaly 155 milliárd köbmétert importáltak a tagállamok. Ennek érdekében például az Egyesült Államoktól, Egyiptomtól, Izraeltől és az öböl menti országoktól vásárolnak földgázt, több biometánt termelnek, míg a szén- és atomerőműveket hosszabb üzemidővel működtetik.

De a tagállamoknak aktualizálniuk kell a gazdaságélénkítési programjaikat, hogy azokban szerepeljen egy, az orosz energiáról való lemondásról szóló fejezet. A pénzt az energiahatékonyság növelésétől kezdve a határokon átnyúló villamosenergia- és gázösszekötők kiépítésén át a zöld technológiákban dolgozók képzéséig mindenre fordíthatják majd, hogy egyszerűbb legyen az átállás. A javaslat akkor valósulhat meg, ha minden EU-tagállam kormánya támogatja a programot.

A bejelentésről szóló teljes EU-sajtóközlemény, illetve a program elolvasható ITT!

(Forrás: ec.europa.eu)