Elindult az új Otthonfelújítási program! Minősítsen elő!
Az ukrajnai háború miatt napi témává vált az egész Unióban a függetlenedés kérdése az orosz gáztól, ehhez kötődően a saját, megújuló energia termelésének korábbi terveket meghaladó ütemű előállítása. Az Európai Bizottság (EB) RePowerEU nevű új projektje szerint ehhez az energiatárolási kapacitás jelentős növelésére is figyelmet kell fordítani.
Ezt az érvet az Európai Energiatárolási Szövetség (EASE) terjesztette elő, miután az EB a hónap elején nyilvánosságra hozta a RePowerEU stratégiáját. Az ukrajnai orosz invázió arra késztette a bizottságot, hogy javaslatokat tegyen az EU-ba irányuló import 40%-át kitevő orosz gáztól történő függetlenségre. Az EU szenének 45%-a és olajának 25%-a szintén Oroszországból származik.
A javasolt terv előmozdítaná a megújuló energia és az energiahatékonyság fejlesztését – az Energy-Storage News, a PV Tech testvérlapja megjegyezte, hogy 2030-ig 420 GW további napelem-kapacitást telepítenének az EU-ban – gyorsabb engedélyezéssel, az ipar villamosításának ösztönzésével és az áramvásárlási megállapodás megkötésével (PPA).
A RePowerEU mindazonáltal úgy látja, hogy a gáz még nagy szerepet játszik, és 90%-os célt javasol a földalatti gáztározók jövő tél előtti feltöltésére, valamint a folyékony földgáz (LNG) és a nem orosz forrásokból származó vezetékes behozatal nagyobb arányával.
Európában már a háború kezdete előtt drágultak a villamosenergia-árak, az EB pedig azt vizsgálja, hogyan lehetne korlátozni a gázáremelkedések hatását a villamosenergia-piacokon, és enyhíteni a szabályozókon.
A terv a hidrogénre is hangsúlyt fektet, Ursula von der Leyen, az EB elnöke pedig azt mondta, hogy „minél gyorsabban térünk át a megújuló energiaforrásokra és a hidrogénre, annál gyorsabban leszünk igazán függetlenek és uraljuk energiarendszerünket”.
A gázüzemeket egyre gyakrabban kérik fel arra, hogy lehetővé tegyék a napelemekből és szélenergiából származó megújulóenergia-termelés integrálását az európai hálózatba, rugalmas tartalék termelést biztosítva, ahogy egyre több szén távozik a rendszerből.
Ezért a megújulóenergia-célok növelése önmagában nem teszi függetlenné az EU-t a gázimporttól – amely már a fogyasztás 90%-át teszi ki –, mivel a gázcsúcserőművek továbbra is betöltik ezt a hálózati rugalmassági szerepet.
Az energiatárolás azonban áthelyezheti az energiafelhasználást az előállítás időpontjáról oda, amikor igény van rá, és az EASE szerint a tárolásnak az energiabiztonságos, szén-dioxid-mentesített Európa pillérének kell lennie.
Az EASE szerint a kibontakozó humanitárius és éghajlati válságnak együttes ébresztőként kell szolgálnia az európai döntéshozók számára, hogy a valódi energiaátmenet lehetővé tétele az egyetlen módja, hogy valóban energiafüggetlenné váljunk.
(Forrás: energy-storage.news)