Atomjaira szedték: a nemzetközi ellenőrzés rendben találta a paksi hulladék kezelését

atomjaira-szedtek

Még nem maradt le a Napenergia Plusz Programról. Válassza az EU-SOLAR-t!

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szakértői csoportja által a napokban végzett átfogó ellenőrzés szerint Magyarország elkötelezett a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok biztonságos és hatékony kezelése mellett, ugyanakkor megjelölte azokat a területeket is, ahol ez még tovább fejleszthető.

A Radioaktív Hulladékok és Kiégett fűtőelemek kezelésével, leszerelésével és kármentesítésével foglalkozó integrált felülvizsgálati szolgálat (ARTEMIS) csapata tíznapos magyarországi misszióját fejezte be március 29-én – az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) házigazdai kalauzolásával. Ennek célja a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezelésére vonatkozó nemzeti és EU-s kötelezettségek teljesítésének támogatása volt. Az öt dán, finn, francia, litván és svéd szakértőből, valamint a NAÜ három munkatársából álló csapat megbeszéléseket folytatott emellett az Innovációs és Technológiai Minisztériummal is, és vizsgálódott a Paksi Atomerőműnél, valamint az OAH fővárosi központjában. 

A hazai áramfogyasztás felét a Paksi Atomerőmű reaktorai állítják elő, de további két reaktor építését is tervezik. Emellett két kutatóreaktor és izotópgyártás is működik, de felhasználunk radioaktív forrásokat ipari, orvosi és kutatási alkalmazásokban is.  

Magyarországon a radioaktív hulladékot és a kiégett fűtőelemeket a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. (angol rövidítéssel: PURAM) kezeli. Az erőmű kiégett fűtőelemeit reaktormedencékben és a telephely száraztárolóiban tárolják. Két ártalmatlanító üzemének egyike az atomerőműből származó kis és közepes aktivitású hulladékok tárolására, egy pedig egyéb intézményi hulladékok tárolására szolgál. A négy reaktor jövőbeni leállítására történő felkészülés érdekében egy, a nagyon alacsony aktivitású hulladékok elhelyezésére szolgáló ártalmatlanító létesítményt terveznek, de az ország  jól halad a nagy aktivitású hulladékok mélyföldtani lerakójának fejlesztésében is.  

„Az átfogó és biztonságos magyar rendszer jól fejlett infrastruktúrát teremt a kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladékok biztonságos és hatékony mai és jövőbeni kezelésére” – emelte ki David Ulfbeck, az ARTEMIS csoport vezetője, a Dán Egészségügyi Hatóság vezető tanácsadója.

A csoport felhívta ugyanakkor a figyelmet az üzemanyagciklus hátterével kapcsolatos döntéshozatali folyamat javítására és a nagyon kis aktivitású hulladékok elhelyezésére vonatkozó szabályozási keretek kidolgozására. Bevált gyakorlatként azonosította viszont a kis és közepes aktivitású hulladékok ártalmatlanító létesítményei biztonságának javításában nyújtott teljesítményt. A csapat elismerte azt a biztonságfejlesztési programot is, amelyet egy meglévő püspökszilágyi hulladéklerakó létesítményben tervezett és valósított meg a különböző lehetőségek átfogó összehasonlítása alapján, a hosszú távú biztonsági értékelés, valamint a munkavállalókat és a lakosságot érintő radiológiai kockázatok értékelése szempontjából.

Anna Clark, a NAÜ Sugárzás-, Szállítás- és Hulladékbiztonsági Osztályának Hulladék- és Környezetbiztonsági Osztályának vezetője elmondta, hogy „Magyarország kiválóan közelítette meg ezt a szakértői értékelési küldetést. Az információk előkészítése és bemutatása nyílt és gyümölcsöző vitákat tett lehetővé. Meggyőződésünk, hogy az ARTEMIS Misszió eredményei hozzásegítik Magyarországot a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok biztonságos és hatékony kezelésének további javításához. Elkötelezettek vagyunk a folyamatos fejlesztés mellett. Az ajánlások és javaslatok alapján olyan cselekvési tervet készítünk és valósítunk meg, amely elősegíti ezen a területen a főbb célok elérését.”

(Forrás: iaea.org)